İstanbul’a 1.100 derslik, 143 kapalı spor salonu... 25.11.2013

Türkiye’nin ilk özel endüstri meslek lisesi olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle açıldı. Eğitim alanında önemli sorumluluklar üstlendiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, İstanbul’a 1.100 derslik ile 143 kapalı spor salonu kazandırdıklarını söyledi.

Türkiye’nin ilk özel endüstri meslek lisesi olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin resmi açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın katıldığı törenle yapıldı. Törene çok sayıda sanayici ile öğrenci ve veli de yer aldı.

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu yüzyılda gelişen ve onları izleyen ülkeler olacak.” sözünü hatırlatarak, “Türkiye, son yıllarda ciddi anlamda gelişti. Dünyanın gıptayla takip ettiği ve başarısının sorgulandığı bir ülke haline geldi. Bunu başarmak için bütün kamu kurumları, kurumsal taassup göstermeksizin el ele vererek çalıştı.” dedi.

1.100 derslik, 143 kapalı spor salonu…

“Gençlerimizin geleceğini en iyi şekilde hazırlamak için Sayın Başbakanımız eğitime çok ciddi bir kaynak ayırdı.” diyen Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Biz de yerel yönetimler olarak hükümetimize, eğitime destek veriyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu şehre 1.100 derslik kazandırdık. Halen devam eden okul inşaatlarımız var. 143 okulumuzun bahçesine kapalı spor salonu yaptık. Şu anda 60 okulumuzda daha kapalı spor salonu yapmaya başladık. Yani eğitim alanında da önemli sorumluluklar üstlendiğimizi ifade etmek istiyorum. Çünkü bu okullardan geleceğimizi yetiştiriyoruz. Buradan yetişen gençlerimiz ülkemizi hak ettiği muasır medeniyet seviyesinin ötesine taşıyacak.”

İkitelli O.S.B., metro ile rahatladı…

İstanbul’un 15 milyona yakın nüfusuyla bir ülke özelliğini gösterdiğini belirten Başkan Topbaş, 300 bin kişiye istihdam sağlayan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin göreve geldiklerinde ciddi ulaşım sorunları yaşadığını söyledi. Yeni kavşak ve yollar yaparak bu sorunu büyük ölçüde aştıklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Bu da yetmedi sanayimiz nefes alsın diye buraya metro getirdik. Yeni metro hatlarını da planlarımıza işledik.” dedi.

“Yarınlar çok daha farklı olacak…”

Elbirliği ile Türkiye’nin geleceğini hazırladıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Burada eğitim alacak öğrencilerimiz, ülkemizin sanayisindeki önemli bir boşluğu dolduracaklar. Bu eğitim modelinin ortaya çıkmasına katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Sayılarının artması için işadamlarımıza büyük görevler düşüyor. Yarınlar çok daha farklı olacak. Fırsatları ve zamanı iyi kullanarak, dünyanın gündemini belirleyen ve model olan bir ülkeyi kurmakta hepimizin sorumluluğu var.”

Meslek lisesi, memleket meselesi…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, meslek lisesinin memleket meselesi olduğunu belirterek, insanın bir mesleğinin olmasının önemine dikkat çekti. “Maalesef 1990’lı yıllarda bu konuda çok büyük yaralar aldık.” diyen Bakan Ergün, “Şimdi çok şükür bunu tersine döndürdük ve yeni yaklaşımlar getirdik. Organize sanayi bölgeleri meslek lisesi kurmaya başladı ve özel lise olarak yönetimlerini de kendileri üstlendi. İşti şimdi pırıl pırıl gençler burada yetişerek meslek sahibi olacaklar.” diye konuştu.