Bisikletten in, bisikletinle otobüse bin 23.11.2013

İstanbul’da kent içi ulaşımda önemli bir paya sahip olan İETT’nin filosuna katılan 110 yeni otobüs, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı. Başkan Topbaş, yeni otobüsler ile birlikte ücretsiz internet ve hızlı şarj hizmetlerinin ardından “Bisiklet Aparatlı Otobüs” dönemini başlattıklarını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde Kartal Sahil Meydanı’nda düzenlenen 110 Adet Yeni Otobüsün Daha Hizmete Alım Töreni’ne; Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya, Alev Dedegil ve İsmet Uçma ile İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ve çok sayıda İstanbullu katıldı.

“Bisiklet Aparatlı Otobüs” dönemi…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, hizmete alınan 110 yeni İETT otobüsünün ayrı bir özelliği olduğunu belirterek, “Otobüslerimizde artık internet var. Bunu tanıtmıştık. İsteyen mobil cihazlarını hızlı şekilde şarj da edebiliyor. Bugün hizmete aldığımız otobüslerde ise bisiklet aparatı var. Dünyada çok az yerde bu uygulama var. Vatandaşlarımız bisikletlerini hızlı ve kolay bir şekilde otobüsün önüne yerleştirip, otobüse binip seyahat edebilecek.” diye konuştu.

İstanbul’a 1.705 yeni otobüs…

Göreve geldikleri günden bu yana 9,5 yıl süre içerisinde İstanbul’a toplam 60 milyar lira yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, ulaşıma ayırdıkları payın da %55 olduğunu söyledi. 2 bin 451 otobüsün yenilediğini ve İETT filosuna 1.705 yeni araç daha kazandırdıklarının altını çizen Başkan Topbaş, bu araçların toplam değerlerinin de 930 milyon lira olduğunu belirtti.

Bisiklet aparatlı otobüsler sahil yollarında…

“İETT filosunun yaş ortalaması 14,6’dan 5’e düşüyor.” diyen Başkan Topbaş, “Araçların tamamı yerli üretim. Bugün hizmete aldığımız otobüslerin ilk etapta 10 tanesinde bisiklet aparatı var. Bu sayıyı 50’ye çıkaracağız. Otobüslerimiz Kartal-Kadıköy, Küçükçekmece-Eminönü ve Sarıyer-Kabataş Sahil Yollarındaki hatlarda hizmet verecek.” dedi.

İstanbul için 7 gün 24 saat…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’u yeniden şekillendirmek için 7 gün 24 saat esaslı çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Geleceğe birlikte yürüyoruz. Türkiye ve İstanbul artık eski günlerinde değil, ciddi bir değişim var. İstikrarın yakalandığı güven dolu bir ülke. İstanbul artık eski İstanbul değil. Altyapısından çevre problemine kadar pek çok problemi çözdük. Büyükşehir olarak başta ulaşım olmak üzere pek çok hamle yaptık. Birileri ‘20 yıldan beri İstanbul’dasınız ne yaptınız?’ dese, onun cevabını sizler veriyorsunuz.”

“Bu işi biliyorlarmış…”

“Kartalda yaşayan insanlar için metro hayaldi.” diyen Başkan Kadir Topbaş, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metrosunu 3 milyarlık yatırımla hizmete sunduklarını söyledi. Başkan Topbaş, kısa bir süre önce bir işadamının kendisine anlattığı bir olayı da meydanı dolduran vatandaşlarla paylaştı: “Birkaç gün önce bir işadamı arkadaşım ile onun arkadaşı olan muhalif bir işadamı, Taksim’deki hizmete yeni aldığımız tünellerden geçiyormuş. Tünellerden geçerken muhalif işadamı arkadaşıma dönerek, ‘Adamlara haksızlık etmişiz. Tüneller çok güzel oldu. Bu işi biliyorlar.’ demiş.”

Başkan Topbaş, uygulamalı olarak tanıttı…

Başkan Topbaş, daha sonra “Biz hizmetlerimizi gelecek nesillere daha güzel bir İstanbul bırakmak için yapıyoruz.” dediği çocuklarla birlikte kurdele keserek, 110 yeni İETT otobüsünü hizmete aldı. Hizmete alınan bisiklet aparatlı otobüslerden birinin şoför koltuğuna geçen Başkan Topbaş, bisikletin nasıl yerleştirildiğini de uygulamalı olarak gösterdi.