Kültürlerin buluşma noktası: İstanbul 23.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sivas Platformu ve Sancaktepe Belediyesi tarafından Feshane Kültür Merkezi’nde düzenlenen 4. Sivas Günleri etkinliklerine katıldı. Başkan Topbaş, İstanbul’un kültürlerin buluşma noktası olduğunu söyledi.

22-24 Kasım tarihleri arasında Feshane Kültür Merkezi’nde düzenlenen 4. Sivas Günleri’nde, Sivas ve ilçelerinin yöresel tatları tanıtıldı. Stantları gezen Başkan Kadir Topbaş, yöresel tatlardan tadarak yiyeceklerin nasıl hazırlandığı konusunda görevlilerinden bilgi aldı. Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada, ”Dünya kültürlerinin buluşma noktası olan İstanbul’da Anadolu’nun değişik yerlerinden gelen vatandaşlarımızın da yer alması bizler için çok önemli.” dedi.
Başkan Topbaş, İstanbul’a Anadolu'nun birçok kentinden insanların geldiğini vurgulayarak, “Bu medeniyetler beşiği dediğimiz İstanbul’a çok yakışıyor.” dedi. Nüfusu ve barındırdığı insan özellikleri bakımından İstanbul’un bir ülke özelliği gösterdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İstanbul, Türkiye’nin bir yansıması bir özeti. Hep birlikte Anadolu’yu temsil ediyoruz. Önemli olan geçmişi unutmadan geleceğe yürümek. Geçmişini unutanların geleceğini başkalarının yazdığını biliyoruz. Bu yüzden kentte yaşayanlar köylerde yaşayanlarla irtibatını kesmemeli. El ele vererek Türkiye'yi geleceğe taşımak zorundayız. Türkiye dünyada yeniden etkin bir güç haline getirmek hepimizin en asli görevidir.”
Başkan Topbaş, konuşmasının ardından vatandaşlarla bir süre sohbet etti.