Tarihi miras geleceğe taşınıyor 22.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç büyük medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’daki tarihi mirası ihya ederek geleceğe taşımaya devam ediyor. Bu kapsamda Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’nda başlanan restorasyon çalışmaları da sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Topbaş, tarihi yapıların binlerce turisti İstanbul’a çekeceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlatılan Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’ndaki restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Topbaş, “Anemas (Soylular) Zindanı ve Tekfur Sarayı’nda devam eden restorasyon çalışmalarımız büyük bir titizlikle devam ediyor. İstanbul’daki Osmanlı eserlerinin yanı sıra, Bizans eserleri ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları’nın restorasyonları çok önemli. Bu eserler, İstanbul turizmine doping etkisi yapacak.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve sinema filmleri ile dizilerin vazgeçilmez mekanları arasında yer alan Tekfur Sarayı ile Anemas Zindanları’nda yenileme çalışmalarında sona doğru yaklaşıldı.

Bizans Dönemi’nin ayakta kalan tek saray yapısı olan ve 10-14’üncü yüzyıllar arasında yapılmış olduğu tahmin edilen Tekfur Sarayı’nın 2014 yılı içinde turizme kazandırılması hedefleniyor. Restorasyon çalışmaları hızla süren sarayın iç avlusunun etkinlik alanı olarak kullanılması planlanıyor.

Soyluların zindanı olarak da ünlenmiş olan Anemas Zindanları’nın ise üstüne çıkış için panoramik asansörlerin yapılması planlandı. Tarihi yapıda arkeolojik kazılar sonucu elde edilen yeni bulguların değerlendirilmesi ile birlikte çalışmalar yeni bir boyut kazanacak. Anemas Zindanları’nın kalıcı ve geçici sergilerle zenginleştirilmiş müze olarak İstanbul’un kültür hayatına kazandırılması hedefleniyor.