İstanbul, projelerle gelişiyor… 20.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4. Boğaziçi Zirvesi’ne katıldı. “Arazi Geliştirme ve Kentsel Dönüşüm” konulu panelde konuşma yapan Başkan Topbaş, şehirlerin artık inovasyon merkezi haline geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika” başlığıyla düzenlenen 4. Boğaziçi Zirvesi’ne katıldı. “Arazi Geliştirme ve Kentsel Dönüşüm” panelinin açış konuşmasını yapan Başkan Topbaş, dünyanın global bir köy haline geldiğini ve dünyada yaşayan tüm insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu belirterek, “Eğer dünyada barış içinde yaşamak istiyorsak, sadece kendi şehirlerimizin ve ülkemizin gelişmesi değil; dünyanın da paralel bir şekilde mutluluğa erişmesi ve gelişmesi gerekir.” dedi.

 

Şehirler, inovasyon merkezi haline geldi…

Dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının şehirlerde yaşadığını ve bu oranın yüzde 60-70’lere kadar ulaşacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şehirleşmeyle birlikte teknolojinin geliştiğini söyledi. Şehirlerin inovasyon merkezi haline geldiğini anlatan Başkan Topbaş, şehirleşmenin artı ya da eksi yönde etkileri olabildiğini belirtti.

Ciddi bir değişim ve dönüşüm gerekli…

Başkan Kadir Topbaş, düzenli bir programları olmayan kentlerde kaos ve sıkıntının başlayacağını belirterek, “Yerel yönetimler olarak değişim ve dönüşüm sürecinde özellikle stratejik değişikliklere önem veriyoruz. 1,5 milyon kişiyi barındıracak yeni bölgeler için projeler sürüyor. Kent içindeki 1 milyon 750 bin civarındaki riskli bina düşünülünce ciddi bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç var.” diye konuştu.

İstanbul, projelerle gelişiyor…

Başkan Topbaş, deprem riskinin kentin yenilenmesi için bir fırsat sunduğuna dikkati çekti. Gelecek yıllarda yapılacak olan metro projeleri, Kanalİstanbul, 3. Havaalanı ve 3. Köprü projelerine de değinen Başkan Topbaş, bu projeler bittiğinde İstanbul’un bölgesel olarak önemli bir noktaya taşınacağının altını çizdi.