İSMEK rekora koşuyor! 20.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK’in 2013-2014 Eğitim Dönemi, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle başladı. İSMEK’in dünyaya model olduğunu belirten Başkan Topbaş, yeni dönemde 230 bin öğrenci ile yeni bir rekora imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK’in 2013-2014 Eğitim Dönemi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle başladı. Törende, Başkan Topbaş’ın Eşi Özleyiş Topbaş’ın yanı sıra AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve bazı ilçe belediye başkanları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratları da yer aldı. Açılış törenine çok sayıda İSMEK kursiyeri de katıldı.

Dünyanın en büyük halk üniversitesi…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, İSMEK öğrencilerinin yeni eğitim dönemine ilkokula başlar gibi heyecanla başladığına şahit olduğunu belirterek, “Burada, tercih ettiğiniz alanlarda meslekler edineceksiniz. İSMEK, dünyada yoksulluğun tartışıldığı bir süreçte, kadın ayrımcılığının, eşitsizliğin hat safhaya çıktığı bir dünyada, yeni bir umut ışığı olarak 1996 yılında Sayın Başbakanımız tarafından başlatıldı. Başbakanımıza bu gelecek vizyonu için çok teşekkür ediyorum. 3 branşta 165 öğrenci ile başlatılan İSMEK, dönemimizde bir halk üniversitesine dönüştü.” diye konuştu.

235 kurs merkezinde 250 branşta eğitim…

Bu yıl 230 bin öğrenci ile yeni bir rekora imza atılacağını belirten Başkan Topbaş, 38 ilçede 235 kurs merkezinde 250 branşta eğitim veren İSMEK’le gurur duyduğunu söyledi. Globalleşen dünyada bir ülkenin gücünün, yetişmiş insan gücüyle ölçüldüğünü vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “İSMEK, artık eğitimiyle ülke sınırlarını aştı, dünyaya model oldu. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak ülkemizde gittiğim her şehirde ve UCLG Başkanı olarak gittiğim her ülkede İSMEK’i anlatıyorum. Türkiye’nin yeniden ayağa kalktığı bu süreçte hobi olarak başlayan bu eğitimler, iş hayatını etkileyen örneklere dönüşebiliyor.”

İSMEK, bir dünya markası…

Kursiyerlere ve usta öğreticilere “İSMEK, artık bir dünya markası ve bu markayı sizler oluşturdunuz.” diye hitap eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Sizin gücünüz yanımızda olduktan sonra daha nice başarılara imza atarız. İnanıyorum ki, bizden sonraki nesiller, gelişen İstanbul’da yaşamaktan daha çok gurur duyacak. İstanbul’u ve Türkiye’yi beraberce geleceğe taşıyoruz. Bu eğitim yılında sizlere başarılar diliyorum. Mayıs ayında geleneksel sergimizde eserlerinizin birbiriyle yarışacağı günü bekliyorum.”

Gelecek nesiller için…

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da, eğitime yaptığı katkılarından dolayı Başkan Kadir Topbaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ise Başkan Kadir Topbaş ve ekibinin, İSMEK’i bir dünya markası haline dönüştürdüğüne dikkat çekerek, “Biz, belediyeciliği aynı zamanda sosyal ve kültürel belediyecilik olarak gördük. Biz, insanlara dokunuruz, daha güvenli yerlerde yaşamaları için çalışırız. Gelecek nesilleri düşünüyoruz, bunun için yatırım yapıyoruz.” dedi.

Japon kursiyerden Başkan Topbaş’a teşekkür…

Törende, Japonya’dan Türkiye’ye iğne oyası ve tel kırma öğrenmek için geldiğini söyleyen kursiyer Kanako Sasaki de, verilen ücretsiz eğitimlerden mutluluk duyduğunu söyledi. Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür eden Japon kursiyer, “Japonya’da böyle bir eğitim yok, keşke olsa. Buradan aldığım eğitimle Japonya’da Türk el sanatlarını yaygınlaştıracağım.” diye konuştu.

Anadolu Ateşi’nden muhteşem gösteri...

Başkan Kadir Topbaş, törenin sonunda, İSMEK’e katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ile ilçe belediye başkanlarına teşekkür plaketi takdim etti. Görkemli tören, Anadolu Ateşi’nin muhteşem dans gösterisiyle sona erdi.