İstanbul 35’inci kez koştu! 17.11.2013

Dünyanın kıtalar arasında koşulan ilk ve tek maratonu olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda onbinler Asya’dan Avrupa’ya 35’inci kez koştu. Altın Kategori’de koşulan maratonun startı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verildi. İstanbul’un marka organizasyonu olan İstanbul Maratonu, bir kez daha renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 35. Vodafone İstanbul Maratonu, dünyanın en iyi maratoncularını bir kez daha İstanbul’da biraraya getirdi. Binlerce İstanbullu ile turistin katıldığı maratonda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratları da yer aldı.

Maratonun startını Başkan Topbaş verdi…

Bu yıl 2’nci kez Altın Kategori’de koşulan ve dünyanın en iyi 17 maratonundan biri olan 35. Vofafone İstanbul Maratonu’na, 100 ülkeden yaklaşık 20 bin sporcu katıldı. Başkan Kadir Topbaş, saat 08.45’te ilk olarak Boğaziçi Köprüsü’ne 300 metre mesafeden Maraton Engelliler Kategorisi’nin startını verdi. Bu yarışı, saat 09.00’da başlayan 15 kilometrelik Profesyonel Maraton takip etti. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği maraton, TRT tarafından naklen ekranlara getirilirken pek çok dünya televizyonu da bu yayını paylaştı.

İstanbullular tek yürek oldu…

Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler daha sonra bir otobüsle Halk Yürüyüşü’nün yapılacağı Altunizade Köprüsü’ne geçti. Burada katılımcılara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, 7’den 77’ye 150 bine yakın İstanbullu ve turistin birlikte tek yürek olarak Asya’dan Avrupa Kıtası’na geçtiğini belirterek, maratona katılan vatandaşlara teşekkür etti. İki kıta arasındaki tek maraton olma özelliğini taşıyan Vodafone İstanbul Maratonu’nun 2 yıldır Altın Kategori’de koşulduğunu hatırlatan başkan Topbaş, İstanbul Maratonu’nun dünyanın en büyük maratonlarından biri haline geldiğini söyledi.


“Maraton, geleceğe yürüyüşümüzün bir nişanesidir…”

“Bugün iki kıta arasında yürürken, aynı zamanda böyle güzel bir sportif etkinlikle dünyada adından söz ettiren İstanbul’u da geleceğe taşıyoruz.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İki kıta arasında yapılması nedeniyle benzeri olmayan Vodafone İstanbul Maratonu, New York, Londra ve Sidney Maratonları gibi dünyada sportif aktivite olarak kendinden çokça söz ettiren bir etkinliğe dönüştü. Halk koşusunda on binlerce kişinin birlikte bir hedefe doğru yürümesi de geleceğe yürüyüşümüzün bir nişanesidir. Böyle güzel bir havada gerçekten heyecan verici bu maratona katılan bütün sporculara başarılar diliyorum. İstanbullulara ve halk koşusuna katılacak yabancı misafirlerimize de sıhhat ve afiyetler, güzel günler diliyorum.”Başkan Topbaş’a yoğun ilgi…

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maratonun startını verdi. İstanbul Maratonu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da farklı bir pazar günü geçirmek isteyen İstanbulluların ve turistlerin akınına uğradı. Boğaziçi Köprüsü’nü yürüyerek geçmek isteyen İstanbullular, Boğaz’ın eşsiz manzarasını izlediler ve hatıra fotoğrafları çektirdiler. Katılımcılar, yoğun sevgi gösterisinde bulundukları Başkan Kadir Topbaş ile köprü üzerinde bol bol fotoğraf çektirdiler.

Maraton, her yıl olduğu gibi Boğaz Köprüsü gişelerinin gerisinden başlayıp, Sultanahmet Meydanı’nda sona erdi. Aynı yerde başlayan 10 ve 15 kilometre yarışları, bu yıl yapılan değişiklikle Sultanahmet Meydanı yerine, Eminönü’ndeki İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erdi.


Erkeklerde Kenyalı Kiprotich 1’inci oldu…

Boğaziçi Köprüsü’nden başlayıp Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda, Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich 2 saat 12 dakika 28 saniyelik derecesiyle ilk sırayı alırken, Etiyopyalı Siraj Gena Amda 2.13.19 ile 2’nci, aynı ülkeden Deriba Merga Ejigu da 2.14.43’lük derecesiyle 3’üncü sırayı elde etti. Yarışta 30’uncu kilometreden sonra ön tarafta kopmalar yaşandı. Maratonu ilk sırada bitiren Kiprotich, 33’üncü kilometreden sonra arayı açtı ve rahat bir şekilde maratonu kazandı. Türk atletlerden Bekir Karayel, 2.20.27’lik derecesiyle yarışı 6’ncı olarak tamamladı. Fatih Bilgiç 2.20.47 ile 8’inci, Ercan Muslu ise 2.27.45 ile 10’uncu oldu.


Kadınlar Maratonu’na Türk sporcular damga vurdu…

Kadınlar maratonunda ise ilk sırayı Kenyalı atlet Rebessa Kangogo Chesir 2 saat 29 dakika 5 saniyelik derecesiyle elde etti. Maratonu ilk kez koşan Türk atletlerden Elvan Abeylegesse 2.29.30’luk derecesiyle 2’nci, Sultan Haydar ise 2.29.40’lık derecesiyle 3’üncü oldu. Ümmü Kiraz 2.34.32 ile 6’ncı, Nilay Esen 2.43.42 ile 9’uncu, Lütfiye Kaya ise 3.02.59 ile 10’uncu oldu.


Ödüller, törenle verildi…

35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda dereceye giren sporculara ödülleri Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen törenle verildi. Dereceye giren sporculara ödüllerini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt takdim etti.

Maraton’da ilk sırada yer alan sporcular 50’şer bin dolar alırken, 2’nciler 25’er bin dolar, 3’üncüler de 15’er bin dolar para ödülü kazandı. Tekerlekli sandalye yarışında ise 1’inciler 5’er bin, 2’nciler 3’er bin ve 3’üncüler de 2’şer bin dolar ödül aldılar. İstanbul Maratonu’na ilk kez katılan ve kadınlarda 2’nci olan Türk sporcu Elvan Abeylegesse, çok iyi koşarak, hedefini gerçekleştirdiğini belirterek, “Zor rakiplerime rağmen güzel bir derece aldım. Bu zor parkurda 2 saat 30 dakikanın altında koşmak önemliydi. İyi bir derece elde ettiğim için mutluyum. Bundan sonra en büyük hedefim 2016’da Brezilya’da düzenlenecek Rio de Jenairo Olimpiyat Oyunları.” diye konuştu.