Dostluk Lalesi İstanbul’da açacak! 15.11.2013

5. Dünya Lale Zirvesi’ne ev sahipliği yapan İstanbul’dan dünyaya dostluk ve barış mesajı verildi. Dostluk Lalesi’nin soğanları, Emirgan Korusu’nda düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve yabancı konukların da katıldığı törenle toprakla buluşturuldu. Başkan Topbaş, Dostluk Lalesi’nin tüm insanların gönlünde bir dostluk ve barış çiçeği olarak açmasını temenni ettiklerini söyledi.

Lalenin anavatanı İstanbul’da düzenlenen 5. Dünya Lale Zirvesi, Emirgan Korusu’nda gerçekleştirilen Dostluk Lalesi Dikim Töreni ile renklendi. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratları ve zirve için İstanbul’a gelen yabancı misafirler katıldı. Başkan Kadir Topbaş, konuşmasında, gerçek bir barış kenti olan İstanbul’dan dünyaya barışı haykırdıklarını söyledi.

İstanbullular her yıl laleyle buluşuyor…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un geçmişle bağlarını güçlendiren ve hafızaları tazeleyen lalenin, zarafetiyle insanların aynı güzel duyguları paylaşmasına vesile olduğunu ifade ederek, “Laleyi her yıl Emirgan Korusu da dahil İstanbul’un her köşesinde İstanbullularla buluşturuyoruz. Lale, sanatçıların duygularını da geliştiriyor. Bugün dikeceğimiz Dostluk Lalesi’nin tüm insanların gönlünde bir dostluk ve barış lalesi olarak açmasını temenni ediyorum.” dedi.

Lale; barışa ve hoşgörüye açılan kapı…

Hz. Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” sözünü hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Biz güzelliklerde buluşarak geleceğe yürüyoruz. 5. Dünya Lale Zirvesi’nin İstanbul’da yapılmasını çok önemsiyorum ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. İlk lale dikmeye başladığımız 2005 yılından bugüne doğru baktığımızda ne kadar güzel bir iş yaptığımızı daha iyi görüyoruz. İstanbulluların kendilerinden bir parça olan laleye sahip çıkarak, barışa ve hoşgörüye de kapılarını açtığını düşünüyorum. İnsanlar ne kadar ortak değer etrafında toplanırsa, hoşgörü o kadar çok gelişir.” diye konuştu.

İstanbul’dan dünyaya barış haykırıyoruz…

“Laleyi sadece bir çiçek olarak değil, aynı zamanda dostluğun simgesi olarak görmek gerekir.” diyen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Diktiğimiz dostluk lalesi dünya insanlarına olan sevgimizin ve hoşgörümüzün yansımasıdır. İstanbul’da bu yıl 270 lale türüne ulaştık. Ancak hedefimiz Osmanlı Dönemi’ndeki 1588 türün tamamına ulaşabilmek. Böyle büyük bir zenginliği yakaladığımızda herhalde duygularımız çok daha fazla gelişecek ve anlam taşıyacaktır. Bu da doğa ve çevre sevgimizi daha çok geliştirecektir. Barış kenti olan bu şehirden tekrar dünyaya barışı haykırıyoruz.”

Aşkın çiçeği lale…

Dünya Lale Zirvesi Başkanı Michel Gauthier da, Dostluk Lalesi’nin dikilmesi için İstanbul ve Emirgan Korusu’ndan daha güzel bir yer olamayacağını belirterek, “Cemiyetimizin resmi çiçeği ve aşkın çiçeği olan laleyi, Emirgan’da dikmekten daha güzel bir şey olamazdı. Dileğimiz, bu güzel çiçeğin dünyanın bütün bahçelerinde açarak, dostluk mesajımızı tüm dünyaya yaymasıdır. Lale Zirvesi’ne katılan katılımcılara kendi ülkelerinde lale bahçeleri oluşturmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Başkan Topbaş, Dostluk Lalesi’ni dikti…

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler Dostluk Lalesi’nin soğanlarını diktiler. Başkan Kadir Topbaş, Zirve Başkanı Michel Gauthier ve diğer katılımcıları Nisan ayında gerçekleştirilecek olan İstanbul Lale Festivali’ne davet etti. Gauthier ile diğer misafirler festivale katılma sözü verdi. Daha sonra lale üretimine katkı sağlayanlara teşekkür belgesi verildi.