İstanbul ve Kosova’nın dostluğu gelişiyor 14.11.2013

Kosova Başbakanı’nın eşi ve Kosova Çocukları Vakfı Başkanı Lumnije Thaçi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu. İstanbul’da sağlık alanında yapılan yatırımlardan çok etkilendiğini belirten Thaçi, “Dost ve kardeş ülke olarak geleceğe sizinle birlikte yürümek istiyoruz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dost ve kardeş ülke Kosova’nın Başbakanı Hashim Thaçi’nin eşi ve Kosova Çocukları Vakfı Başkanı Lumnije Thaçi’yi Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Makamı’nda ağırladı. Ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Kosova Başbakanı’nın eşi Lumnije Thaçi’nin kendilerine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, konuğu Thaçi’nin aynı zamanda Kosova Çocukları Vakfı’nın Başkanı olduğunu ve özellikle otistik çocuklarla ilgili çalışmalar yürüttüğünü belirterek, “Yaşamış oldukları savaştan sonra kendileri otistik çocuklar ve engelliler üzerinde gönüllü olarak çalışıyorlar. Türkiye’de de benzer dernekleri incelemek için bir ziyaret gerçekleştirdiler. Yerel yönetimler olarak sağlık alanında yapmış olduğumuz çalışmalarla ilgili kendilerine bilgi verdim. Engellilerle ilgili yapmış olduğumuz çalışmalardan çok etkilendiler.” diye konuştu.

Kosova’dan gelecek bir ekibin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık alanında yapmış olduğu çalışmaları yakından inceleyeceğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şeyle tamamladı: “Gelen ekipten bazıları gerektiğinde eğitim için İstanbul’da kalacak. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerimizin çalışmalarından bahsettik. Eğer isterlerse aynı mantıkta çalışan bu merkezlerin orada kurulmasına destek verebileceğimizi söyledik.  Bunun yanında Kosova’yı ülke olarak tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Kendileri de bizlerle olan ilişkilerini daha da geliştirmek istiyorlar. Dost ve kardeş ülke olarak geleceğe bizimle birlikte yürümek istiyorlar.”