Bir ulaşım mucizesi: Metrobüs 12.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Beylikdüzü’ne kadar uzatılan Metrobüs Hattı’nın büyük bir ihtiyacı karşıladığını belirten Başkan Topbaş, günde 1 milyona yakın yolcu taşıyan metrobüs ile dünyada örneği olmayan bir ulaşım mucizesini gerçekleştirdiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun ve İstanbul Büyükşehir Bürokratlarıyla birlikte Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’ne (BOSB) ziyarette bulundu. Sanayi bölgesini gezen Başkan Topbaş, BOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keleşoğlu ve sanayicilerle biraraya geldi. Sanayicilerin sorun ve taleplerini dinleyen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da sanayicilerin sıkıntılarının geçmişte ülke ve bölge planlarının yapılmamasından kaynaklandığını belirterek, göreve geldikleri zaman kurdukları İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde İstanbul’u, Marmara Bölgesi’ni dikkate alarak planladıklarını söyledi.

İstanbul’da ulaşım mucizesi gerçekleştirdik…

BOSB’un giriş-çıkışındaki ulaşım sorununun çözülmesi için talimat veren Başkan Kadir Topbaş, Beylikdüzü’ne kadar uzatılan Metrobüs Hattı’nın büyük bir ihtiyacı karşıladığını hatırlatarak, “Metrobüs’ü Beylikdüzü’ne kadar uzatarak, günde 1 milyona yakın yolcu taşıyan dünyada örneği olmayan bir ulaşım mucizesini gerçekleştirdik.” dedi.

Beylikdüzü’ne metrobüsten sonra metro...

Beylikdüzü halkının daha konforlu, daha güvenli ve daha hızlı ulaşım imkanlarına kavuşması için metro yatırımları da planladıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Metrobüs Hattı’ndaki talebin çok yoğun olması nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı ile bir mutabakata vardık. İnşallah proje çalışmaları devam eden Bakırköy - Avcılar - Esenyurt - Beylikdüzü - Büyükçekmece TÜYAP Metro Hattı’nı 2019 yılı içinde açacağız.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, İstanbul’a 776 kilometre metro yapmayı planladıklarını ve 2019 yılına kadar raylı sistem ağının 400 kilometreyi aşacağını ifade ederek, “Beylikdüzü’nde araziler sanayinin kazandırdığından daha yüksek bir bedele ulaşmasına rağmen, burada üretime devam edebileceğiniz kadar edin. Talep ettiğinizde dönüşüm de yapabiliriz. Sanayicilerimizin her türlü talep ve sorununu çözmek için elimizden gelen hizmeti yapmaya hazırız.” dedi.

“İstanbul için 24 saat durmaksızın çalışıyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyadaki gelişmeleri çok iyi takip ettiklerini ve pek çok alanda dünyanın en iyi hizmetini vermeyi başardıklarını örneklerle anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir işadamı mantığıyla hizmetlerimizin vatandaşımıza kazandıracaklarını çok iyi hesaplıyoruz. Ekibimizle birlikte bu anlayışla İstanbul için 24 saat durmaksızın çalışıyoruz.”

Büyükşehir’den Beylikdüzü’ne büyük yatırımlar...

Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun da, Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beylikdüzü’nde her alanda çok büyük yatırımlar yaptığını söyledi. Başkan Uzun, ilçedeki üç büyük derenin Haramidere, Kavaklıdere ve Gürpınar (Atmaca) Deresi’nin ıslahı ve yapımı tamamlanan Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin çevre sorunlarını büyük ölçüde çözeceğini ifade etti.