İstanbul’da Akıllı Otobüs dönemi 12.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü’nde hizmet verecek 100 adet yeni İETT otobüsünü törenle hizmete aldı. Hayatın her alanında en ileri teknolojiyi kullandıklarını belirten Başkan Topbaş, toplu ulaşımda “akıllı otobüs” dönemini başlattıklarının müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü’nde düzenlenen 100 Adet Yeni Otobüsün Daha Hizmete Alım Töreni’ne katıldı. Törende, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Abdurrahman Uçak ile bazı ilçe belediye başkanları da yer aldı.

Başkan Topbaş’tan İstanbullulara müjde…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, 9,5 yılda İstanbul’a 60 milyar lira yatırım yaptıklarını ve yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırdıklarını belirterek, Beylikdüzü Garajı’nda hizmet verecek 100 modern otobüsün İstanbullulara hayırlı olmasını diledi. İETT’nin 1.705 yeni otobüs alarak, filo yaş ortalamasını 4’e çektiğini, özel halk otobüslerinin de yenilenmesiyle kentin 3 bin yeni otobüse kavuşacağını ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’da “Akıllı Otobüs” dönemini başlattıklarını müjdeledi.

Otobüslerde kablosuz internet ve hızlı şarj hizmeti…

Yeni otobüslerin 10 tanesinde kablosuz internet hizmeti verilmeye başlandığını belirten Başkan Topbaş, “İstanbullulara hizmette sınır yok… İstiyoruz ki, yolculuklar keyif olsun, eziyet olmasın. Bunun için her alanda en gelişmiş, en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Klima, TV, iç ve dış kameralardan sonra şimdi de otobüslerimize internet getirdik. İlk olarak burada hizmete aldığımız otobüslerin 10’unda, daha sonra bütün İETT filosunda internet keyfini yaşayacaksınız. Ayrıca otobüslerimize telefonları çok hızlı şarj edecek cihazlar yerleştirdik. Bütün telefonları şarj edebilen aparatlar getirdik. Şu anda tekli olan şarj, beşli olarak monte edilecek. İstanbullular, telefonları hızlı bir şekilde otobüs seyahatlerinde şarj edilebilecek. Bu sayede İstanbullular zaman kazanacak.” diye konuştu.

Bakırköy - Beylikdüzü Metro Hattı 2019’da hizmette…

Başkan Kadir Topbaş, projesi Ulaştırma Bakanlığı’nca yapılan Bakırköy - Avcılar - Esenyurt - Beylikdüzü - Büyükçekmece TÜYAP Metro Hattı’nın 2019 yılında hizmete gireceğini ve böylece Metrobüs Hattı’ndaki  yoğunluğun azalacağını ifade etti. Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un her noktasına raylı sistem götürmek için çalışmalarımızı yaptık, yatırımlarımız hızla devam ediyor. 2019 yılına gelindiğinde şehrimiz 400 kilometreyi aşan ve çoğu metro olan bir raylı sistem ağına kavuşacak. 2004 yılında 400 bin olan raylı sistemlerin günlük yolcu taşıma kapasitesini, yaptığımız yeni yatırımlarla 2 milyonun üzerine çıkardık. Bu rakam 2016’da 7 milyona, 2019’da 11 milyona ulaşacak. Belediye olarak yeterince bütçemiz, paramız var. Bütün bu ulaşım sistemlerini ancak biz çözeriz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz.’ Sevdamız var bu şehre. Bizler ecdadımız gibi her alanda bir numara olmak zorundayız. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz.”

Başkan Topbaş, internet hizmetini tanıttı...

Başkan Kadir Topbaş, beraberindekilerle birlikte kurdele keserek 100 adet yeni İETT otobüsünü hizmete aldı. Daha sonra hizmete alınan yeni otobüslerden birini kullanarak basın mensuplarına poz veren Başkan Topbaş, Akıllı Otobüslerde başlatılan kablosuz internet hizmetinin tanıtımını da yaptı.