İstanbul, değişiyor ve gelişiyor! 11.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Platformu’nun Çengelköy’de düzenlediği toplantıya katıldı. İstanbul’a yapılan yatırım ve hizmetleri anlatan Başkan Topbaş, İstanbulluların yakın zamanda toplu ulaşım ağlarıyla daha hızlı, kaliteli ve güvenli bir şekilde seyahat edeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Platformu’nda kente yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı. Başkan Topbaş, eski Bakan İsmail Müftüoğlu ile Yazar Kadir Mısıroğlu’nun da katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, dönemlerinde İstanbul’a her alanda 60 milyar lirayı bulan yatırımlar yaptıklarını belirterek, “15 milyonluk nüfusu ve ekonomisi ile Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük olan İstanbul, son yıllarda yaşanan gelişmelerle dünyanın parlayan yıldızı haline geldi.” dedi.

Hedef: “Her yerde metro, her yere metro…”

“İstanbul’a geçmişle hesap edilemeyecek kadar büyük yatırımlar yaptık. Şehrin altyapı, su, atıksu ve çevre sorunlarını çözdük. Ulaşım sorununu çözmek için de büyük yatırımlar yaptık.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Seferberlik gibi düşünerek İstanbul’un her yanının metroya kavuşmasını arzu ettik ve sadece raylı sistemlere 12 milyar lira yatırım yaptık. 2019’da raylı sistemleri 400 kilometreye çıkaracağız. 2016’da günlük 7 milyon, 2019’da 11 milyon insan metro kullanacak. Dönemimizde ayrıca 276 kavşak ile 400 kilometrenin üzerinde yeni yol yaptık.”

Banliyö hattı, metroya dönüşecek…

Başkan Kadir Topbaş, İETT’nin otobüs filosunu yenilediklerini ifade ederek, Ulaştırma Bakanlığı’nın Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzanan banliyö hattını modern bir hafif metroya dönüştüreceğinin müjdesini de verdi. Marmaray’a metroların bağlanması, yapımı süren Avrasya Tüneli ve 3. Köprü’nün de devreye girmesi ile İstanbul trafiğinin rahatlayacağının altını çizen Başkan Topbaş, “İnanıyorum ki, yakın gelecekte İstanbullular aracını almadan, toplu ulaşım ağıyla daha hızlı, kaliteli ve güvenli erişimi tercih edecek.” dedi.

İstanbul sahilleri tertemiz hale geldi…

İstanbul’da denizi çok iyi kullanacak çalışmalar yaptıklarını da anlatan Başkan Topbaş, yeraltında yapılan tüneller ile atıksuları, biyolojik arıtma tesislerine aktardıklarını söyledi. Bu sayede Boğaz’ı ve Marmara sahillerini temizlediklerini belirten Başkan Topbaş, dere ıslahlarının da 2014’te tamamlanacağını sözlerine ekledi.