Saygı ve özlemle… 10.11.2013

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 75’inci yılında saygıyla anıldı. Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da saat 09.05’i gösterirken bayraklar yarıya indirildi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla bayraklar yarıya indirildi ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki törenin ardından, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Programı düzenlendi. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Turmuş ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 75’inci yılı sebebiyle okullarda düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Anma töreni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Güzel Sanatlar Bölümü öğrencilerinin şiir dinletisiyle sona erdi.