Sanatın merkezi İstanbul… 9.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerli ve yabancı sanatçılara ait eserlerin sergilendiği Contemporary İstanbul’u gezdi. İstanbul’un sanatta da dünyanın cazibe merkezi haline geldiğini belirten Başkan Topbaş, müze ve sanat galerilerine olan yoğun ilginin gurur verici olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açılan Contemporary İstanbul Fuarı’nı ziyaret etti. Fuarda sanat galerilerini gezen Başkan Topbaş, sanatçılarla da bir süre sohbet etti. Başkan Kadir Topbaş, 8’incisi düzenlenen sanat fuarı ile pek çok ülkeden sanatçıyı İstanbul’da buluştuklarını söyledi. Pek çok alanda olduğu gibi sanatsal açıdan da İstanbul’un artık bir cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Sanat galerileri ve müzelerde sergilenen eserleri izlemek üzere gelenlerin kuyruk oluşturmasını gururla takip ediyoruz.” dedi.

Başkan Topbaş, Çocuk Sanat Atölyesi’ni gezdi…

Çocuk Sanat Atölyesi’ni de gezen Başkan Kadir Topbaş, “Bu çocuklar geleceğin kuşakları. Erken yaşta bu tür girişimlerde bulunmaları çok önemli. Sayın Milli Eğitim Bakanlarımıza da birkaç kez duygularımı ifade ettim. Floransa’da ilkokullarda tasarım dersleri var. Bizim de resim derslerinin resim ve tasarım şeklinde olmasını arzu ettiğimi söyledim. Çünkü tasarım demek, hayal gücünü geliştirmek demek. Hayaller oluşturmayan insanların geleceği kurgulaması mümkün değil. Çocuklara büyük hayaller kurabilme fırsatları vermeliyiz.” diye konuştu.

Çocuk atölyesi ilham verici…

Çocuk Sanat Atölyesi’nin ilham verici olduğunu belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Okullarda, belediyeler ve yerel yönetimler vasıtasıyla haftada bir gün bu tarzda böyle bir eğitim verilmesi gerekiyor. Buna benzer çocuk atölyeleri düşünebiliriz. Yurt dışında gezdiğimiz sanat atölyelerinde minikler ellerinde kağıt ve kalemlerle yerlerde oturuyorlar. O gördükleri yerlerde resmediyorlar. Bu nedenle bu atölyeden çok etkiledim.”

İstanbul, sanatın da merkezi…

Son dönemde İstanbul’da sıkça sanat fuarları düzenlendiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul artık dünyanın gıpta ile takip ettiği bir cazibe merkezi haline geldi. Özel sektör sanata çok ciddi önem vermeye başladı. İstanbul artık sanatta da ciddi anlamda dünyada hissedilir hale geldi. Yeni koleksiyonların İstanbul’a taşınması ve gururla takip ediyoruz.”