İETT filosuna 100 yeni otobüs daha... 8.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içinde hızlı ve konforlu toplu ulaşım için İETT’nin otobüs filosunu yenilemeye devam ediyor. Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle konforlu, düşük tabanlı ve çevre dostu 100 yeni otobüs daha hizmete alındı. 1.705 İETT otobüsünü yenilediklerini belirten Başkan Topbaş, bu sayının halk otobüsleriyle birlikte 3 bine ulaşacağını söyledi.

Otobüs ve duraklarıyla modern bir yapıya kavuşan İETT’nin filosuna konforlu, düşük tabanlı ve çevre dostu 100 yeni otobüs daha katıldı. Maltepe Garajı’nda düzenlenen hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Bugün Maltepe bölgesinde hizmet verecek 100 yeni otobüsü daha hizmete alıyoruz. İstanbul ulaşımında daha konforlu, daha güvenli hizmet sunma adına gece gündüz demeden çalışıyoruz. Son iki yılda 1.705 İETT otobüsü yenilendi. Tamamen yerli üretim olan otobüsler 930 milyon liraya mal oldu. Yenilenen halk otobüsleriyle bu sayı 3 bine çıkacak.” dedi.

Maltepe'ye 2,4 milyar TL yatırım…

İstanbul’un daha yaşanabilir bir kent olması için aralıksız çalıştıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Ulaşım, dünya kentlerinde önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Biz bugüne kadar İstanbul’a yaptığımız 60 milyar lira yatırımın 24,6 milyar lirasını ulaşıma harcadık. Metroya yaptığımız yatırım 12,2 milyar lira. Bu şehirde gelecekte yaşayan insanların ulaşımda sorun yaşamaması için gerekli planları yaptık. Sadece Maltepe’ye 2,4 milyar yatırım yaptık. 14 kavşak yaptık. Her noktada izimiz, eserimiz var. Muhalefetten bazı belediyeler ‘Bizim arkamızda devlet yok’ diyorlar. Başarı gösteremeyenler bahane ortaya koyacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kendi kasamızdan bu yatırımları yapıyoruz.” diye konuştu.

2019’da raylı sistem ağı 400 km’ye ulaşacak…

İstanbul’da yatırımlara her alanda devam ettiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Metrolar için yasa çıktı. ‘Topbaş’a kıyak yasa’ dediler, ama bu kıyak ilk önce İzmir’e yaradı. Daha sonra Ankara ve İstanbul da yararlandı. İstanbul’un ulaşım sorununu biz çözeriz, bu işi biliyoruz. İstanbul’la ilgili metro ağırlıklı bir yatırım programı hazırlayarak kamuoyu ile paylaştık. Şehrimizin raylı sistem ağı 2019’a kadar 400 kilometreye ulaşacak.”

Avrupa’nın en büyük etkinlik alanı olacak…

Avrupa’nın en büyük etkinlik alanı olacak Maltepe Dolgu Alanı’nda çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu da belirten Başkan Topbaş, projeyi Avrupa’dan bir kentin çok beğenerek istediğini ve kendilerinin de verdiğini söyledi. Başkan Topbaş, Maltepe’de yaşanan sorunları yakından takip ettiklerini de ifade ederek, Başıbüyük Mahallesi’nde yaşanan tapu sorununun çözümü için çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Başkan Topbaş, şoför koltuğunda…

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından beraberindekilerle kurdele keserek 100 adet yeni otobüsü hizmete aldı. Hizmete alınan yeni otobüslerden birinin şoför koltuğuna geçen Başkan Topbaş, direksiyon başında basın mensuplarına poz verdi. İstanbulluların kendisine şehrin direksiyonunu emanet ettiğini ve kamunun parasını en iyi şekilde yatırıma dönüştürmek için çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş, İETT filosunun 14,6 olan yaş ortalamasını alınan modern otobüslerle 5’e indireceklerini söyledi.