“Altın” Avrasya Maratonu ilklere sahne oldu 11.11.2012

Dünyanın kıtalar arasında koşulan ilk ve tek maratonu olan Avrasya Maratonu, 2012 Avrupa Spor Başkenti ve 2020 Olimpiyat oyunları aday kenti İstanbul’da 34’üncü kez koşuldu. Bu yıl ilk kez “Altın Kategori”de (Gold Label) koşulan maratonun startı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verildi. İstanbul’un marka organizasyonu olan Avrasya Maratonu, bir kez daha renkli görüntülere sahne oldu.

34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu, dünyanın eni iyi maratoncularını İstanbul’da biraraya getirdi. Dünyanın kıtalar arasında koşulan ilk ve tek maratonu, bu yıl ilklere sahne oldu. Bu yıl ilk kez Vodafone’un isim sponsorluğunda koşulan maratonda, yine ilk kez Olimpiyat Şampiyonu bir atlet yer aldı. 2008 Pekin Olimpiyatları Şampiyonu Romen Bayan atlet Constantina Dita’nın yanı sıra “Dünya Rekortmeni” milli atletimiz Elvan Abeylegesse de ilk kez Avrasya Maratonu’na katıldı.

 

Startı Başkan Kadir Topbaş verdi...

Bu yıl yine ilk kez “Altın Kategori”de ve dünyanın en iyi 17 maratonundan biri olarak koşulan 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’na 88 ülkeden 13 bin profesyonel sporcu katıldı. 2012 Avrupa Spor Başkenti ve 2020 Olimpiyat Oyunları aday kenti İstanbul’un marka organizasyonu olan 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu, bu yıl “Altın Kategori”de (Gold Label) ayrı bir heyecanla koşuldu. Her yıl olduğu gibi yine onbinlerce İstanbullu ile turistlerin katıldığı Avrasya Maratonu’nda Başkan Kadir Topbaş'ın yanı sıra,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Göksel Gümüşdağ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları da yer aldı.

 

Başkan Kadir Topbaş, saat 08.45’te ilk olarak Boğaziçi Köprüsü’ne 300 metre mesafeden Maraton Engelliler Kategorisi’nin startını verdi. Bu yarışı, saat 09.00’da başlayan 15 kilometrelik Profesyonel Maraton takip etti. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği maraton, TRT tarafından naklen ekranlara getirilirken birçok dünya televizyonu da bu yayını paylaştı.

 

İstanbul ilk kez “Altın Kategori”de…

Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler daha sonra bir otobüsle Halk Koşusu’nun yapılacağı Altunizade Köprüsü’ne geçti. Burada katılımcılara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrasya Maratonu’nun bu yıl ilk defa ‘Altın Kategori’de (Gold Label) koşulduğunu belirterek, “İstanbul Avrasya Maratonu, New York, Londra Maratonu gibi Altın Kategoride yer alan birinci sınıf bir spor organizasyonu haline geldi. Bunun altında yoğun bir emek ve planlı bir çalışma var. Göreve geldiğimizde İstanbul’un Avrasya Maratonu ile dünyada adından söz ettirmesini istiyorduk. Kararlılıkla gereken ne varsa yaptık. Dünyanın en ünlü atletlerini çağırdık. Çipli ayakkabı gibi son teknolojileri bu organizasyonda buluşturduk. Avrasya Maratonu’nu dünyanın ilgi odağı bir organizasyon haline getirdik. Dünyanın ilk ve tek kıtalar arası koşulan maratonu olan Avrasya, 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığımız için önemli bir güç göstergesi olacak” dedi.

 

Başkan Topbaş: “Birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar”

İstanbul Avrasya Maratonu'nu dünyada yapılan en iyi 6 maraton arasında yer alması için çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda 17 kentte maraton yapılmakta. İlk 6'da olanlar içine girmeye çalışacağız ve bunu hak ettiğimize inanıyorum. Bugün hep beraber güzel İstanbul’umuzun bu güzel gününde 34’üncü altın gününde koşuyoruz. Milletçe geleceğe yürümekte olduğumuz bu dönemde şehitlerimiz var. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Umuyorum ki kan dursun ve akmasın. Bu ülke hepimize yeter. Şu anda dünyada etkin bir güç olma yönünde ilerliyoruz. Bunu engellemek isteyen güçlerin oyununa gelmeyecek şu halkı ve milleti görüyorsunuz.”

 

Başkan Kadir Topbaş, basın mensuplarına geçen yıl yaşanan köprü sarsıntısının bu yıl yaşanmaması için tedbirleri sıkılaştırdıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız da oldukça dikkatli. Köprüde yolların iki taraflarına bariyerler kondu. Sağ sol şeritler olmadığı için sıkıntı olmadı. Tedbiri elden bırakmadık. Trafikte araçlarla geçenler bugün köprü üzerinden yürüyerek karşıya geçtiler” dedi.

 

Başkan Topbaş’a yoğun ilgi...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ile birlikte Boğaziçi Köprüsü’nü koşarak geçti. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da farklı bir pazar günü geçirmek isteyen İstanbulluların ve turistlerin akınına uğradı. Yaya geçişine kapalı olan Boğaziçi Köprüsü’nü yürüyerek geçmek isteyen İstanbullular, Boğaz’ın eşsiz manzarasını izlediler ve hatıra fotoğrafları çektirdiler. Katılımcılar, yoğun sevgi gösterisinde bulundukları Başkan Kadir Topbaş ile köprü üzerinde bol bol fotoğraf çektirdiler.

 

Dünyanın en iyileri İstanbul’da...

Maraton ve 15 kilometre yarışları her yıl olduğu gibi Boğaz Köprüsü gişelerinin gerisinden başlayıp Sultanahmet Meydanı’nda sona erdi. Aynı yerde başlayan 8 kilometre yarışı Tophane Meydanı’nda, Halk Koşusu ise Altunizade Köprüsü ilerisinden başlayıp Dolmabahçe Meydanı’nda sona erdi. Ayrıca maratonun bitiş noktası olan alanda, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından donatılmış bir tarama tırı konuşlandırıldı.

 

Maratona Kenyalılar damga vurdu...

Boğaziçi Köprüsü'nden başlayıp Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda ilk 3 sırayı Kenyalı atletler paylaştı. Stephan Chebogut 2 saat 11 dakika 5 saniyelik derecesiyle ilk sırayı alırken, Kiprotich Yegon 2.15.35 ile ikinci, Evans Kiplagat da 2.16.43’lük derecesiyle üçüncü sırayı elde etti. Yarışın başından itibaren öndeki grupta yer alan Chebogut, 20 kilometreden sonra atağa kalktı ve son bölümde rakiplerine büyük bir fark atarak, 4 dakika 30 saniye farkla, bu yıl ilk kez “Altın Kategori”de koşulan maratonda, altın madalyaya ulaşan isim oldu. Türk atletlerden Ali Haydar Tekgöz, 2.26.01'lik derecesiyle yarışı sekizinci sırada tamamladı. Veysi Aslan, 2.28.01 ile dokuzuncu, Mehmet Çağlayan ise 2.29.55 ile onuncu oldu.

 

Kadınlarda Etiyopyalı Yal birinci oldu...

Kadınlar maratonda ise ilk sırayı Etiyopyalı atlet Koren Jelela Yal, 2 saat 28 dakika 6 saniyelik derecesiyle elde etti. Aynı ülkeden Amane Gobena, 2.28.38 ile ikinci, Türk atlet Sultan Haydar ise 2.29.41 ile üçüncü sırayı aldı. Ümmü Kiraz ise 2.36.15'lik derecesiyle beşinci sırayı elde etti.

 

Tekerlekli sandalye yarışları...

Tekerlekli sandalye kategorisinde ise erkeklerde Taylandlı Prasopchoke Klunnge, 1.54.59 ile birinci oldu.

Ömer Cantay, 2.27.53 ile ikinci, Semih Görkem Kıyar ise 2.48.48 ile üçüncü sırayı elde etti. Kadınlarda ise Zübeyde Süpürgeci, 2.55.42'lik derecesiyle varış noktasına ilk sırada geldi. Bu kategoride Hamide Kurt, 2.56.58 ile ikinci, Maşide Cesur ise 3.07.02 ile üçüncü oldu.

 

1 milyon 1.000 dolar ödül...

88 ülkeden 13 bin profesyonel sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu’nda başarılı olan sporculara toplam 1 milyon 1.000 dolar ödül dağıtıldı. Halk Koşusu ile yaklaşık 120 bin kişinin Asya’dan Avrupa’ya geçtiği 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu, 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’a yakışan dev bir spor organizasyonu olarak tarihe geçti. Dev maratonun tek üzücü yanı ise 34 yaşındaki sporcu Ali Ferda Anıl’ın hayatını kaybetmesi oldu. 15 kilometrelik maratona katılan Anıl,  parkurun Gülhane Parkı bölümünde rahatsızlandı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen sporcuya sağlık ekipleri müdahale etti. Ancak sporcu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.