Dünyanın sanatı İstanbul’da 6.11.2013

Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 8. Contemporary İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. Sergilenen eserleri tek tek inceleyen Başkan Topbaş, uluslararası kültür-sanat etkinliklerinin İstanbul’un tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi.

Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 8. Contemporary İstanbul, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Fuarın İstanbul Kongre Merkezi’ndeki açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Uluslararası kültür-sanat etkinliklerinin İstanbul’un tanıtımına da büyük katkı sağladığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, açılışın ardından fuarı gezdi.

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking’in üstlendiği 8. Contemporary İstanbul’da, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz bölgeleri ile Avrupa ve Amerika Kıtalarından seçilen eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Fuar, 650 sanatçı, 3 bin eser, 21 ülkeden 92 çağdaş sanat galerisi ile 70 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye’den Dirimart, Galerist, Galeri Mana, Galeri Nev, Pi Artworks, Rampa, x-ist fuara katılan galeriler arasında yer aldı.

Contemporary İstanbul’un 8’inci yılındaki yeniliklerinden biri de “Plug-in İstanbul Yeni Medya Fuarı” oldu. Sanat, tasarım ve teknolojiyi birbirine yaklaştırmayı amaçlayan Plug-in İstanbul, galerileri, tasarım ve mimari stüdyolarını ve bu alanlarda çalışan yazılım ve teknoloji firmalarını projenin içine çekmeyi hedefliyor.