Başkan Topbaş, ayakkabı fuarında... 6.11.2013

CNR Expo İstanbul tarafından düzenlenen 50. Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla açıldı. Fuara katılan firmaların stantlarını gezen Başkan Topbaş, ayakkabı sanayisinin önemli bir ihracat sektörü haline geldiğini söyledi.

CNR Expo İstanbul tarafından sektör kuruluşlarının desteği ile bu yıl 50’incisi düzenlenen Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra  Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı İslam Şeker, CNR Holding Fuarcılık Grubu Üst Yöneticisi Cem Şenel ve sektör yetkililerinin katıldığı törenle açıldı.

Kendimize has markalar çıkarmalıyız…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, fuarın İstanbul’da yapılmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “AYMOD’un mazisinde büyük bir mücadele yatıyor. Üretilen her iki çift ayakkabıdan bir tanesinin ihraç edildiğini düşünürsek, bunun bir başarı öyküsü olduğu ortaya çıkıyor. Kendimize has markalar ortaya çıkarmanın zamanı geldi. Bu anlamda İstanbul’daki fuarların yoğun bir şekilde uluslararası ölçekte etkin olmasını arzu etmekteyiz. Bir fuarın başarıya ulaşması, yapıldığı kentin dünyada tuttuğu yer ile orantılıdır. Bir kent eğer kendi özellikleri ve güzelliklerini dünyaya yansıtıyor ise oradaki fuarlar çok daha etkili bir seviyeye ulaşmaktadır.” diye konuştu.

Ayakkabı sanayisi gelişiyor…

Türkiye’deki ayakkabı sanayisinin, ülke sanayisine önemli katkı sunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “40 bin civarındaki sektör mensubu ve 380 bin civarındaki çalışanıyla bu sektör önemli bir istihdamı içinde barındırıyor. Pek çok yan sanayiyi ayakta tutuyor. Sektör, gelişerek önemli bir ihracat sektörü haline geldi. Dolayısıyla markalaşma başarısının daha da gelişeceğinin umudu içindeyim.”

Türkiye bir deri ülkesi…

Başkan Topbaş, günümüzde bilgi ve birikimlerin paylaşıldığını, ortak katkılar sunulduğunu, bunun da gelecekte çok farklı noktalara gelineceğinin bir işareti olduğunu belirterek, “Türkiye bir deri ülkesi. Geçmişte de, deri işlemede ve deri sanayisinde ne kadar ileride olduğumuzu dikkate alırsak, modern dünyanın beklentisine bütün birimlerde cevap verebilecek bir gelişmeye tanıklık edeceğimize inanıyorum.” dedi.


Başkan Topbaş’tan Türk ayakkabısı tavsiyesi...

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kestilkten sonra fuarı gezen Başkan Topbaş, “Dost başa, düşman ayağa bakar.” atasözünü hatırlatarak, markaya takılmadan kaliteli ve rahat bir ayakkabı giymenin çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de çok kaliteli ayakkabıların üretildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, vatandaşların Türk malı ayakkabı kullanmalarını tavsiye etti.