Dünyanın parlayan yıldızı İstanbul… 2.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’ne katıldı. Başarılı kimyacılara ödüllerini veren Başkan Topbaş, son yıllardaki ar-ge çalışmalarıyla İstanbul’un dünyanın parlayan yıldızı haline geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni’ne katıldı. Törende, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz ile sanayi kuruluşlarının temsilcileri, üniversiteler, AR-GE kuruluşları ve araştırmacılar da yer aldı.

Hedef: İstanbul’u “Ar-ge Merkezi” yapmak…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenen kimya ödül töreninin gelenekselleşmesini önemsediğini belirterek, Türkiye ekonomisi açısından çok önemli olan bu sektörün en yoğun üretim yerinin İstanbul olduğunu söyledi. Hükümetin, orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrasya’nın üretim üssü olma vizyonu olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Biz de bu çerçevede İstanbul’u teknolojik ürünlerin ve ar-ge merkezlerinin üssü yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Dünyanın parlayan yıldızı İstanbul…

Çevreye duyarlı ve ileri teknoloji ile üretim yapan firmaların, İstanbul’un tanıtımı ve marka değerinin artması açısından çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Kozmetikten ilaca pek çok alanda üretilen katma değeri yüksek ürünler, İstanbul’a önemli girdilerin yanında prestij de kazandıracaktır. Şehrimiz sizler gibi işadamlarımızın ve İstanbulluların desteğiyle dünyanın parlayan yıldızı haline geldi. Belediye Başkanı olarak İstanbul’da ar-ge tabanlı kaliteli ürünler sunan kimya sektörünün daha çok gelişmesi için bundan sonra da ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. 3. Ar-ge Proje Pazarı Ödülleri’nin de sektörün gelişmesine önemli katkılar sunacağına inanıyor ve ödül alanları tebrik ediyorum.”

Ödüllerini Başkan Topbaş’ın elinden aldılar…

Törende konuşmaların ardından akademisyen, sanayici, girişimci, öğrenci olmak üzere 4 farklı kategoride seçilen projelere ödülleri Başkan Kadir Topbaş ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. 1’incilere 10 bin TL, 2’ncilere 5 bin TL, 3’üncülere ise 3 bin TL ödül verilen gecede, ticarileşme potansiyeli bulunan 150 proje de Haliç Kongre Merkezi’nde sergilendi.