Başkan Topbaş, Bitlislilerle… 2.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Feshane’de düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri’ne katıldı. Başkan Topbaş, tarihi ve yöresel dokusuyla yaşatılan Bitlis şehrinin son yıllarda gelişme yolunda önemli adımlar attığı söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri’ne katıldı. Başkan Kadir Topbaş, Bitlis Valisi Veysel Yurdakul ve Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın ile birlikte bütün stantları tek tek gezdi. İkram edilen yöresel yiyeceklerin tadına bakan ve katılımcılarla sohbet eden Başkan Topbaş’a Bitlisliler yoğun ilgi gösterdi.

Başkan Topbaş, bu tarz tanıtım günlerinin kaybolmaya yüz tutan geleneksel kültürü ve tatları yaşattığını, bu nedenle sahip çıkılması gerektiğini belirterek, İstanbul’da düzenlenen tanıtım günlerini ziyaret etmeye özen gösterdiğini söyledi. İstanbul’un Türkiye’nin özeti olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, tarihi ve yöresel dokusuyla yaşatılan Bitlis şehrinin de son yıllarda gelişme yolunda önemli adımlar attığının altını çizdi.

Bitlis Tanıtım Günleri, şehrin tarihi, kültürü ve gelenekleri İstanbul’a taşıdı. Büryan kebabı, balı, cevizi, yoğurdu, kaymağı, peyniri, fındığı, fıstığı ve daha nice yöresel ürünü ile İstanbullulara misafir olan şölende, yöresel büryan kebabı için tandır kuyuları da açıldı.