Hoşgörü kenti İstanbul… 2.11.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cem Vakfı tarafından düzenlenen 6. Uluslararası İnanç Önderleri Toplantısı’na katıldı. Pek çok kültür ve inancın, hoşgörünün başkenti olan İstanbul’da yüzyıllardır kardeşçe yaşadığını belirten Başkan Topbaş, toplumlardaki farklılıkların zenginlik olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cem Vakfı tarafından Bostancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen 6. Uluslararası İnanç Önderleri Toplantısı’na katıldı. Toplantıda, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ile çok sayıda inanç önderi ve vatandaşlar da yer aldı. Başkan Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, böylesine güzide bir topluluğa hitap etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Pek çok farklı kültür ve inancın barış ve hoşgörünün başkenti olan İstanbul’da yüzyıllardır kardeşçe yaşadığına dikkat çeken başkan Topbaş, “Bugün burada Anadolu’yu yurt edinmemizi sağlayan erenlerin havasını soluyorum. Hacı Bektaşların, Taptuk Emrelerin, Sarı Saltukların maneviyat esintisini hissediyorum. Toplumlardaki farklılıklar yük değil bir zenginliktir. İnanç hakkı da yaşama hakkı gibi doğuştan gelen temel hürriyetlerdendir.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, hükümetin, Cem Evleri ve Alevi vatandaşların haklarının genişletilmesi için hazırlıklar yaptığını hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu konularda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu, bizim görevimizdir. Toplum olarak gelişmeye ve bir büyük uzlaşmaya doğru önemli adımlar atıyoruz. Kerbela matemi yüreklerimizde her daim yer tutuyor. Muharrem ayının bütün vatandaşlarımıza huzur ve barış getirmesini diliyorum.”