İstanbul Boğazı’nda muhteşem Cumhuriyet kutlaması 29.10.2013

İstanbul, Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıldönümünü muhteşem bir gösteriyle kutladı. Cumhuriyet Bayramı’na özel havai fişek gösterisi, bu yıl da İstanbul Boğazı’nda yapıldı. 16 farklı noktadan 48 bin havai fişeğin atıldığı ve Boğaziçi Köprüsü’nde ateş şelalesinin oluşturulduğu gösteri, görsel bir şölene dönüştü.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ilk tören, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda yapıldı. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile görevli komutanlar, gaziler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk bırakıldı. Başkan Topbaş, tören bitiminde, bayrak tutan öğrencilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vatan Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu…

Kutlamalar, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçit töreniyle devam etti. Törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Orgeneral Ahmet Turmuş İstanbulluları selamladı. İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göklere çekildi.

Törende daha sonra resim, kompozisyon ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrenciler tarafından sunulan şiir, drama ve halkoyunları gösterileriyle devam eden tören, asker, polis, öğrenci, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı resmigeçit töreniyle sona erdi.

İstanbul Boğazı’nda göz kamaştıran kutlama…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 90’ıncı yılını, her yıl olduğu gibi, yine görkemli törenlerle kutladı. Kutlamalar çerçevesinde sekizincisi gerçekleştirilen büyük havai fişek gösterisine, bu yıl da İstanbul Boğazı ev sahipliği yaptı. Onbinlerce İstanbullu, Boğaz’da yapılacak büyük havai fişek gösterisini izlemek için Anadolu Yakası’nda Kuzguncuk, Üsküdar sahilleri ve Çamlıca Tepesi’ni, Avrupa Yakası’nda ise Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe ve Kabataş sahillerini doldurdu. Turistler de İstanbulluların coşku ve heyecanına ortak oldu.

Cumhuriyet meşalesini İstanbul’dan dünyaya yansıtıyoruz…

Gösteri öncesinde Ortaköy Sahili’ni dolduran binlerce İstanbulluya hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Cumhuriyet’in 90’ıncı yılında asrın projesi olan Marmaray’ı hizmete açtık. Bu ülkede 76 milyonluk büyük bir aile olarak geleceğe emin adımlarla birlikte yürüyoruz. Farklılıklarımızın zenginliğiyle İstanbul’dan yaktığımız Cumhuriyet meşalesini tüm dünyaya yansıtmak için buradayız. 2005 yılından beri Cumhuriyet coşkusunu gerçek anlamda bir barış ve hoşgörü kenti olan İstanbul’da görkemli ışık ve ses gösterileriyle kutluyoruz. Bugün İstanbul’dan tarihe yeni bir iz düşüyoruz.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından görkemli şöleni başlattı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, ses ve ışık gösterileri eşliğinde, Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasında deniz üzerine kurulan platformdan yapılan havai fişek gösterisi ile kelimenin tam anlamıyla görsel bir şölene dönüştürüldü.

16 noktadan 48 bin havai fişek…

16 ayrı noktadan 48 binden fazla havai fişeğin atıldığı gösteri, 15 dakika sürdü. Gösterinin müziği Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Ses ve lazer gösterileri ile adeta görsel bir şölene dönüşen havai fişek gösterisi, İstanbul Boğazı’nı tüm görkemiyle aydınlattı. En büyüğünün ağırlığı 10 kg’ın üzerinde olan havai fişekler, İstanbul Boğazı’nda 250 metreye kadar yükseldi. Boğaziçi Köprüsü üzerinde, 60 adet ateşleme sistemi ile oluşturulan bin metre uzunluğundaki ateş şelalesi, İstanbul Boğazı’nın her iki yakasını dolduran İstanbulluların Cumhuriyet coşkusunu doruğa ulaştırdı.

300 kişi görev yaptı…

Havai fişeklerin İstanbul Boğazı’nın üzerinde yaklaşık 250 metre yükseldiği gösterilerde, her biri 8 bin watt enerji veren 150 skytracer kullanıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünya çapında bir şölene dönüştürdüğü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, 30’u yurt dışından toplam 300 kişilik bir ekip görev yaptı. İstanbul Boğazı’ndaki muhteşem şöleni yerli ve yabancı pek çok televizyon kuruluşu canlı olarak yayınladı.