150 yıllık hayal gerçek oldu! 29.10.2013

Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. İki kıta arasındaki yolculuk süresini 4 dakikaya indiren Marmaray’ın tarihi açılış törenine Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Victor Ponta da katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmaray’ın Türk Milleti’nin mühendislik şahikası olduğunu söyledi.

Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Romanya Başbakanı Victor Ponta’nın da katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Marmaray’ın Üsküdar İstasyonu önünde düzenlenen törene İstanbullular da yoğun ilgi gösterdi. Tören alanına sığmayanlar Üsküdar Meydanı’nı doldurdu.

“Marmaray, Türk Milleti’nin mühendislik şahikasıdır…”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 90’ıncı yılında Hükümet’in Türkiye’ye çok büyük bir hediye sunduğunu belirterek, “Marmaray sadece İstanbul için değil, dünya için sayılı büyük projelerden biri. Bunun açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz. İstanbullulara, Türkiye’ye, bütün insanlığa hayırlı olsun. Çok büyük projeler önce hayal edilir, sonra ideal haline gelir ve sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler. 150 sene önce hayal edilen bu projenin bugün açılışını yapıyoruz. Hep beraber temellerini atmıştık. Çok şükür bugün yine hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Cumhuriyet döneminde İstanbul’a büyük eserler kazandırıldığını ve sonuncusunun Marmaray olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Marmaray, Pekin ve Londra’nın arasını bağlayan bir tünel oldu. Dünyayı ilgilendiren büyük bir proje. Son yıllardaki istikrar ve güven ortamı büyük projeleri hayata geçirme imkanı vermiştir. Bu istikrar ve huzur devam ettiği sürece çok büyük projeler Türk milletinin hizmetine sunulacaktır. Bu proje hayata geçerken çok yakınen bildiğim, içinde olduğum için değerli kardeşim Sayın Başbakan Erdoğan büyük bir kararlılık ve azimle bu projeyi takip etti. Değerli Bakan Binali Yıldırım pek çok projede kararlı ve bilgili bir şekilde onları bakanlık sorumluluğu çerçevesinde takip etti. Bu rüya, bu hayal bugün gerçek oldu. Emeği geçen herkese bütün Türk milleti adına canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu proje büyük bir mühendislik şahikasıdır.”

İstanbul ve Türkiye için…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmaray’ın İstanbul’a, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diledi. Fatih Sultan Mehmet’in “Hüner, bir şehir bünyan etmektir. Reaya kalbin abad etmektir.” sözünü hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Bu şehrin Fatih’i 1453’te, şehre girdiği andan itibaren İstanbul’u imar etmek, halkın gönlünü kazanmak için çalışmış; halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere bir miras olarak bırakmıştı. Bu anlamlı günde, bu şehrin Fatihi, Sultan 2. Mehmet’i bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Açılışını yaptığımız projenin hayallerini kuran, hayallerle yetinmeyip, bu hayali planlara, projelere döken Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülhamit’e de Rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, İstanbul ve Türkiye için, tüm insanlık için yüreklerini ve emeklerini ortaya koymuş, Türkiye’yi bugünlere taşımış, bu projenin gerçekleşmesine katkı sunmuş devlet adamlarına, siyasetçilerimize, bürokratlarımıza gönülden şükran duygularımı ifade ediyorum.”

Asrın projesi Marmaray’ı, son derece anlamlı bir günde, anlamlı bir yıldönümünde hizmete açtıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Evet… Bugün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümünü kutluyor; milletçe, 81 vilayetimizde, yurt içinde ve yurt dışında 90’ıncı yıl coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray’ı, özellikle 29 Ekim’de, özellikle 90’ıncı kuruluş yıldönümünde açmak istedik. Zira bugün, bu büyük projeyle hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor hem de demokratik bir Cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir neleri başarabileceğini ispat ediyoruz.” diye konuştu.

Marmaray büyük bir gurur...

“Bugün yaşadığımız bu büyük gurur, hiç kuşkusuz Türkiye’nin, aziz milletimizin ve İstanbul’un gururudur. Ama bugün yaşadığımız gurur, aynı zamanda Cumhuriyetimizin, demokrasimizin, birlik ve kardeşliğimizin gururudur.” diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Cumhuriyet yolunun medeniyet olduğunu, ulaştırmanın istiklal olduğunu, bağımsızlık olduğunu, kalkınma olduğunu, Cumhuriyete giden yolda milletçe çok yakından tecrübe ettik ve çok iyi anladık. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte başlayan ulaştırma projeleri, işte böyle bir tecrübenin neticesiydi. Bu tecrübeden yola çıkarak, hükümet olarak, 11 yıl boyunca ulaştırma yatırımlarına ağırlık verdik; ‘yol medeniyettir’ dedik. Cumhuriyet tarihimizde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılırken; 11 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Cumhuriyetimizin kazanımlarına yenilerini ekledik. Cumhuriyet tarihimiz boyunca yapılan yatırımların üzerine kat kat fazlalarını ekledik. Şunu çok iyi biliyoruz ki, inşa ettiğimiz yollar ile sadece şehirleri değil gönülleri de birbiriyle buluşturduk. İnşa ettiğimiz bölünmüş yollarla, hızlı tren hatlarıyla, herkesin binmesini sağladığımız uçaklarla, uzakları yakın ederken; doğuyu batıyla, kuzeyi güneyle kucaklaştırdık. Göreve geldiğimizde Türkiye’de 26 havaalanı vardı, bugün 50 havaalanını aşmış durumdayız. Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadık. Cumhuriyetimizi aynı zamanda kardeşlik, birlik ve dayanışma ağlarıyla, adalet, eşitlik, demokrasi ağlarıyla, adeta nakış nakış işleyerek, çok daha büyük, daha yüce, daha güçlü bir yapıya kavuşturduk.”

150 yıllık hayal gerçek oldu…

Başbakan Erdoğan, Marmaray’ın sadece iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmayarak, 150 yıl öncenin hayallerini de gerçekle buluşturduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Marmaray, tarih ile bugünü, bugün ile geleceği buluşturuyor. Marmaray, bu aziz milleti özgüveniyle, inandığı zaman neleri yapabileceğini göreceği bir imanla buluşturuyor. Marmaray, kıtaları olduğu kadar, insanları, halkları, ülkeleri birbiriyle buluşturuyor, birbiriyle kucaklaştırıyor. İşte onun için diyorum ki: Marmaray, sadece bir İstanbul projesi değil, aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray, İstanbul’un olduğu kadar İzmir’in, Trabzon’un, Antalya’nın, Diyarbakır’ın, 81 vilayetin projesidir. Marmaray, Pekin’den, Tokyo’dan Londra’ya kadar, tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin projesidir.”

Japonya ile İstanbul’u birleştirmek…

Marmaray’ın barış ve dayanışma projesi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerli mevkidaşım Abe güzel bir şey söyledi: ‘Japonya ile İstanbul’u birleştirmek. Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar.’ Olur mu olur. Marmaray, Pekin’den Londra’dan tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin projesidir. Burada, denizin altından geçecek bu trenler, inanıyorum ki, yolcuları olduğu kadar, sevgiyi, muhabbeti, aşkı, kardeşliği de kıtalararasında taşıyacaktır. Bununla bitmiyor. 2015’te biraz daha güneyden otomobillerin geçeceği tüp geçidi de bitiriyoruz. Şu anda denizin altında çalışıyoruz. O da bitecek. Otomobiller de oradan geçecek. Aynı yıl 3’üncü köprüyü de bitiriyoruz. Böylece İstanbul’un ulaşımı için iktidarımızın neler yaptığını ortaya koyması bakımından bunlar çok önemli. 76 milyon aziz milletimin de, dost ve kardeş tüm dünya halklarının da bilmesini isterim ki; biz, Marmaray’ı, İstanbul’un ve Türkiye’nin tarihine yaraşır şekilde, barışın, sevginin, dostluk ve kardeşliğin üzerine inşa ettik. Şunu bütün samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Bizi sevsin ya da sevmesin, bizi beğensin ya da beğenmesin, bize oy versin ya da vermesin İstanbul ve Türkiye’deki her bir kardeşim, gönül rahatlığı içinde bu büyük yatırımla gurur duysun. Biz bu büyük projeyi, bu asrın projesini başlatan ve tamamlayan olduk. Ama biliniz ki; 150 yıl önce hayalini kurandan, bugün bu projeyle aynı şehirde, aynı ülkede, aynı dönemde yaşayan herkes bu gurur verici tabloda pay sahibidir. Allah’ımıza hamdolsun.”

Cumhuriyetin 90’ıncı yılı Marmaray ile taçlandı…

“Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıldönümünü Marmaray’la taçlandırırken; inşallah, 100’üncü kuruluş yıldönümünü daha büyük, daha gurur verici eser ve yatırımlarla kutlayacağız.” diyen Başbakan Erdoğan, “Marmaray, ters yöne 2 akıntının olduğu, yüzeyin 60 metre derinliğinde, batırma tüp tüneliyle kıtaları birleştiren yegane yapı olma özelliğini taşıyor. Dünya üniversiteleri, bilim çevreleri, mühendislik ve mimarlık otoriteleri, dünya medyası, en başından itibaren Marmaray’ı yakından izlediler. Asrın projesi Marmaray, inşasındaki titizlikle, ince işçilikle, çevreci özellikleriyle, sağlamlığıyla, bir ulaşım projesi olduğu kadar, tarihin altın harflerle yazacağı bir sanat eseri, bir mimari şaheser oldu. Bu projeyi yaparken, azami çevre hassasiyetiyle hareket ettik. Balıkların yumurtlama dönemine, göç yollarına engel olmayacak şekilde ince eledik, sık dokuduk. Belirlediğimiz sürede bitmesine mani olsa da, tarihi bulguları ortaya çıkardık ve 35 binden fazla tarihi eseri dünya medeniyet tarihine kazandırdık.” diye konuştu.

Marmaray ile 2 kıta 4 dakika…

Başbakan Erdoğan, Marmaray ile 2 kıta arasındaki yolculuk süresini 4 dakikaya indirdiklerinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “13,6 kilometrelik uzunluğuyla, Marmaray sayesinde, Ayrılıkçeşmesi, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci, Kazlıçeşme arasındaki yolculuk süresi bu kadar kısalıyor. Tek yönde saatte 75 bin yolcu, bir kıtadan diğerine geçebilecek. Halkalı ve Gebze yönlerinde yapacağımız genişlemeyle 63 kilometrelik banliyö hatlarını da devreye alarak, İstanbul’un raylı ulaşımını dünyaya örnek konuma getireceğiz. Sivas, Ankara, Konya, Eskişehir’den hızlı trene binen bir yolcu, saatler içerisinde İstanbul’a ulaşabilecek, dakikalar içerisinde Boğaz’ı geçip, Avrupa’ya gelebilecek.”

Marmaray’ın dünyada başka eşi yok…

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, “Bu mutlu günde sizlerin 1,5 asırlık rüyası nihayet gerçek oldu, içtenlikle tebrik ediyorum. Olimpiyatların kararı verildiği anda Başbakan Erdoğan herkesten önce bana geldi ve kutlamak için bana sarıldı. Sizin gösterdiğiniz dostluk ve cesaret karşısında o an yürekten etkilendim. Bu defa Başbakan Erdoğan’ı kutlama sırası bende. Mayıs ayında projenin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve açılışı törenin beni davet etti. Bugün burada olmaktan onur duyuyorum. Sayın Başbakan’a verdiğim sözümü tutmuş oldum. Denizin yaklaşık 60 metre derinliğinde inşa edilen batırma tüp tünelinin dünyada başka bir eşi yok. Pek çok uzman imkansıza yakın bir proje olarak değerlendiriyor. Projede çalışan Türkler ve Japonlar olmak üzere sizlerin başarısından bütün dünya övgüyle söz ediyor. Nesiller boyunca tarihi kalacak bir projenin ortağı olarak Japonya’yı seçtiği için Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Haydi şimdi Tokyo’dan kalkıp Londra’ya kadar gidecek bir hızlı trenin hayalini beraber kuralım. Türkiye ve Japonya, Asya’yı uçuran iki kanattır.” diye konuştu.

İstanbul’un tarihi, Marmaray ile yeniden yazıldı…

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, projenin Uzakdoğu ile Avrupa’yı, medeniyetleri birleştiren bir proje olduğunu söyledi. Mühendislik çalışmalarının son noktaya ulaştığı bir proje olduğunu belirten Bakan Yıldırım, “Proje, Boğaz’ın zor şartlarında uygulandı. Marmaray projesi, İstanbul’un bilinen tarihini 6 bin yıldan 8 bin 500 yıla çıkardı. İstanbul’un tarihi, Marmaray ile yeniden yazıldı.” dedi.

“Marmaray, Türkiye’nin tarihine vurulan bir mühürdür…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, Marmaray’ın açılmasıyla İstanbul’un yeni bir tarihe tanıklık ettiğini belirterek, şunları söyledi: “İstanbul sevdasıyla Marmaray gibi çok önemli bir projeyi şehrimize kazandıran Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Bugün iki bayramı birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıldönümünü Marmaray taçlandırıyor. Milletçe Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına farklı bir yürüyüşümüz var. Asrın projesi olan Marmaray sadece İstanbul ve Türkiye için değil, dünya için önemli bir proje. İstanbul’dan tarihe, medeniyete, barış ve refaha yeni bir kapı açıyoruz. Dünyanın gözü kulağı İstanbul’da. Çünkü İstanbul’da gelişim, yatırım, umut ve gelecek var. Marmaray, Yenikapı’da ortaya çıkan Aqua Park ile de Türkiye’nin tarihine vurduğu bir mühürdür ve biz bu mührün tanıklarıyız.”

Dünyanın merkezi İstanbul oluyor…

Törene katılan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da, “Bu büyük kutlama gününde sizlerle birlikteyiz. Somali halkı ve devleti olarak Türkiye’nin yardımları ve liderliği için size minnettarız. Marmaray projesi, Türkiye’nin 21’inci yüzyılda oynadığı liderliğin önemli bir göstergesi. Bu proje kutlu olsun, tebrik ediyorum.” dedi.

Romanya Başbakanı Victor Ponta ise, “Bugün dünyanın merkezi bir kez daha bu şehir oluyor. Burada muazzam bir eserden bahsediyoruz. Muazzam projeler, sadece muazzam halklarla ve muazzam siyasi liderlerle gerçekleştirilir. Özellikle kendini çok adamış olan muhteşem bir lideriniz var. Recep Tayyip Erdoğan’a, şahsen ne kadar hayran olduğumu belirtmek isterim. Herhalde bütün Avrupalı başbakanlar böyle muhteşem bir projenin başında olmayı çok isterdi. Bir kez daha Asya ile Avrupa’yı birleştiriyorsunuz. Böyle bir kutlama için herhalde daha iyi bir gün düşünülemezdi. Bugün sizin Cumhuriyet Bayramınız, bütün ülkenizi tebrik ederim.” diye konuştu.

Marmaray, 15 gün ücretsiz olacak…

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açılış kurdelesini keserken; bayramlarda köprülerin ücretsiz olduğunu hatırlatarak, “Hiç değilse, böyle asrın projesi için bir iyilik düşünüyorsunuzdur.” dedi ve mikrofonu Başbakan Erdoğan’a uzattı. Başbakan Erdoğan da, “Buranın bereketi bayağı iyi. Gerçi neredeyse 5 milyar doları bulan bir yatırım. Bu açılışta Sayın Bakanım da hemen notunu alsın, 15 gün burayı ücretsiz yapalım.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül de, “Doğrusu ben de bunu bekliyordum. Çünkü bugün gerçek anlamda bu projenin bayramını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Allah kazadan beladan korusun.” diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın müjdesi meydanda coşkuyla karşılandı. Konuşmaların ardından açılışa katılanlar kurdeleyi kesti.

Uluslararası basın da yoğun ilgi gösterdi…

Törenin düzenlendiği Üsküdar İstasyon alanında Kıyı Emniyeti’ne bağlı gemiler Boğaz’da su fışkırtarak gösteri yaptılar. Ayrıca çok sayıda özel tekne de tören alanın yapıldığı kıyıya geldi. Bir tekneye Marmaray vagonu giydirildi. Kürsünün arkasında 3 boyutlu bir Marmaray vagonu yer aldı. Törene, Türk medyasının yanı sıra Japon basını da yoğun ilgi gösterdi. Tören uluslararası basın kuruluşları tarafından da takip edildi.

Marmaray, 2016 yılında tamamlanacak...

Asrın projesi Marmaray’ın açılışı yapılan ilk etabında Anadolu Yakası’nda Üsküdar ve Ayrılıkçeşmesi İstasyonları, Avrupa Yakası’nda ise Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme İstasyonları hizmete alındı. İki kıtadaki ilk istasyonlar olan Üsküdar ve Sirkeci arasındaki yolculuk süresini 4 dakikaya indiren Marmaray, saatte çift yönde 150 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip. Günde 1 milyon kişinin seyahat etmesi beklenen Marmaray’ın, Söğütlüçeşme - Gebze ile Kazlıçeşme - Halkalı arasında yer alan ve çalışmaları devam eden Yüzeysel Metro Hattı’nın 2016 yılında hizmete alınması hedefleniyor.

İETT’den Marmaray Hatları...

Kent içi ulaşımda önemli bir paya sahip olan İETT, İstanbulluların Marmaray’a şehrin dört bir yanından ulaşabilmeleri ve Marmaray’ın diğer ulaşım sistemlerine entegre edilmesi için yeni otobüs hatları oluşturdu. Ayrılıkçeşmesi, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı, Kazlıçeşme İstasyonlarına gelecek yolcuların transferleri için oluşturulan hatlar, Marmara’yla birlikte hizmet vermeye başladı.

Avrupa Yakası’ndaki Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme İstasyonlarına erişim için Zeytinburnu Metro - Kazlıçeşme Hattı, Topkapı Cevizlibağ - Kazlıçeşme Hattı, Yenibosna - Kazlıçeşme Hattı, Halkalı - Kazlıçeşme - Yenikapı - Sirkeci Hattı oluşturuldu ve Yenikapı - Aksaray Ring Seferleri başlatıldı. Ayrıca Yenikapı’dan geçen mevcut 19 hat 140 araç ve Eminönü’ndeki mevcut 58 hat 406 araç ile Taksim, Karaköy, Beşiktaş, Fatih gibi önemli merkezlerine entegresyon sağlandı. Marmaray, Anadolu Yakası’ndaki Ayrılıkşeşmesi İstasyonu ile Kadıköy - Kartal Metro Hattı’na entegre oldu. Yolcular bu istasyondan Kadıköy ya da Kartal yönüne metroyu kullanarak ulaşabilecekler. Ayrıca Ayrılıkçeşmesi’nden geçen mevcut 51 hat 516 araç ile, Üsküdar’da bulunan mevcut 47 hat da 314 araç ile Marmaray’a entegre edildi.