Marmaray, bir birliktelik projesi… 28.10.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, asrın projesi Marmaray’ın açılış törenine katılmak için İstanbul’a gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile biraraya geldi. Konuk Başbakanın Marmaray projesine destek verdiğini belirten Başkan Topbaş, Marmaray’ın bir birliktelik projesi olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile biraraya geldi. Başbakan Shinzo Abe, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yılını kutlayarak, “Marmaray gibi büyük bir projenin yapımına katkı sunmaktan büyük memnuniyet duyduk. İleriki projelerinizde de yardımcı olmayı isteriz.” dedi.

 

İyi ilişkilerin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Japonya Başbakan Shinzo Abe’yi İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. 17 Ağustos depreminin ardından Japonya’nın depreme hazırlık konusunda Türkiye’ye destek verdiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Ülkemizin Japonya ile uzun yıllara dayanan ikili ilişkilerinin daha çok gelişmesi için yerel yönetim olarak her türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.

 

Marmaray’da bize destek oldular…

Görüşmenin ardından açıklama yapan Başkan Topbaş, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin kendisiyle özellikle görüşmek istediğini ifade ederek, şunları söyledi: “Özellikle asrın projesi olarak Cumhuriyetimizi taçlandıran Marmaray’ın da önemli bir birliktelik projesi olduğunu ve bunun kente ve ülkeye önemli bir katkı sunacağından bahsettik. İki ülke arasındaki dostluklardan bahsettik. Bizim yerel yönetimlerimiz arasındaki ilişkileri ve teşkilatlarımızın dünya teşkilatlarımızdaki aktif rolünden bahsettik. Başbakan 1983 yılında İstanbul’a ziyarete bulunmuşlar. Aradan geçen zaman diliminde buradaki gelişmeleri ve farklılıkları da göreceklerini tahmin ediyorum. Özellikle iki ülkenin İpekyolu’nun en doğusundan en batısına, iki büyük ülkenin arasındaki dostlukların teknolojik açıdan birbirlerine paylaşım sürecini geliştireceklerini inanıyorum. Bu konuda biz, yerel yönetim olarak her daim her noktada bu çalışmalara katılacağımızı kendilerine arz ettik.”