Büyükşehir’den Van’a eğitim desteği 26.10.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında meydana gelen deprem sonrasında Van’a yaptığı eğitim yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. “Eğitime destek, geleceğe hizmet” anlayışı ile Van’da yapılan Van Merkez İmam Hatip Lisesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından törenle açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Van’a giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Van’da yaptırılan Van Merkez İmam Hatip Lisesi’nin resmi açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan’ın Van’daki yatırımların toplu açılışını yaptığı programa, Başkan Kadir Topbaş da açılışını yaptığı okuldan canlı yayınla bağlandı.

İBB, Van halkının yanında…

Başkan Kadir Topbaş, Van Merkez İmam Hatip Lisesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında başlatmış olduğu belediyecilik vizyonunu devam ettirdiklerini belirterek, “Bu bizim için bir prensip oldu. Van’daki depremin hemen ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak afet alanına ulaştık. 350 kişilik arama ve kurtarma ekibimizle yardıma koştuk. 7 kişi, ekiplerimiz tarafından sağ olarak kurtarıldı. 2 ay boyunca 30 bin kişiye yemek verdik. Yine 2 ay boyunca 5 bin kişiye ekmek dağıttık. Günlük 400 ton su dağıtımı yaptık. 5 kilometre mesafeden deprem bölgesine su getirdik. Toplam 1.800 depremzedeyi İstanbul’da konuk ettik.” diye konuştu.

Spor salonu ve pansiyonuyla modern bir okul…

Başkan Kadir Topbaş, Van depreminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Van’a bir lise yapmak için protokol imzaladıklarını hatırlatarak, “İşte o protokolünü yaptığımız liseyi açıyoruz. Van Merkez İmam Hatip Lisesi’nin açılışını yapıyoruz. Okulumuz 18 milyon 600 bin liraya mal oldu. 5 katlı okulumuz, en modern sistemlerle donatıldı. Spor salonuyla ve 600 yataklı pansiyonuyla önemli bir eğitim kurumu hayata geçmiş oldu.” dedi.

Başkan Topbaş’a büyük sevgi gösterisi…

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından çocuklarla birlikte okulun açılış kurdelesini kesti. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Başkan Topbaş, daha sonra okulda incelemelerde bulundu. Van Merkez İmam Hatip Lisesi’nin dersliklerini ve yatakhanesini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Ziyareti kapsamında Van Valiliği’ni de ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, Vali Aydın Nezih Doğan’la bir süre sohbet etti. Başkan Topbaş, daha sonra Erciş Belediyesi’ni ziyaret etti. Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, yöresel bir kilim hediye etti.