Aden’le tam işbirliği 8.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yemen’in Aden Valisi Vahid Ali Reşid ile yerel işbirliğini kapsayan “İyi Niyet Mektubu” imzaladı. Başkan Kadir Topbaş, Aden ile bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklarını ifade etti.

Aden Valisi Vahid Ali Reşid ve beraberindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Yemen ve Aden’in gelişmesi için bilgi ve birikim paylaşımına hazırız. Yemen’in yeniden yapılanmasında İstanbul olarak kendilerine destek vereceğiz” dedi.

 

İyi Niyet Mektubu imzalandı...

Başkan Topbaş ve Vali Reşid daha sonra Ortaköy Feriye Lokantası’nda biraraya geldi. Başkan Kadir Topbaş ile Aden Valisi Vahid Ali Reşid, iki şehir arasında yerel işbirliğini kapsayan “İyi Niyet Mektubu” imzaladı. İyi Niyet Mektubu ile iki şehir arasında teknik heyetlerin karşılıklı ziyaretlerini de kapsayan bir işbirliği kurulması kararlaştırıldı.

 

İstanbul’dan destek…

Aden ile katı atık yönetimi, su yönetimi, eğitim ve trafik gibi yerel yönetimleri ve halkı ilgilendiren konularda bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Ekiplerini burada yetiştirerek, Aden’de birçok konuda hizmet verecek duruma getireceğiz. Birlikteliğimizi bugün fiili olarak başlattık” diye konuştu.

 

İstanbul birinci vatanımız…

Aden Valisi Vahid Ali Reşid de, İstanbul’da olmaktan şeref duyduğunu belirterek, “İstanbul ve Türkiye’yi ikinci vatanımız olarak değil, bilakis birinci vatanımız olarak telakki ediyoruz. Arap Baharı’nın yaşandığı bu dönemde az söz, çok iş yapmalıyız. Aden’in İstanbul ile tam işbirliği içinde daha ileri hedeflere ulaşacağına inanıyoruz.”