Başkan Topbaş’tan konut müjdesi… 23.10.2013

KİPTAŞ’ın Başakşehir’de hayata geçireceği 4 bin konutluk “Vaditepe Bahçeşehir” projesinin tanıtımı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Avrupa ve Anadolu Yakalarında 2 büyük konut projesi başlatacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, dar gelirli vatandaşlara kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağlayacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ’ın 4 bin konutluk “Vaditepe Bahçeşehir” projesi, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı.

Başkan Topbaş’tan sosyal konut müjdesi...

Başkan Kadir Topbaş, KİPTAŞ’ın Vaditepe Bahçeşehir Projesi’nden elde edeceği kaynak ile dar gelirliler için sosyal konut yapacağını belirterek, Anadolu ve Avrupa Yakalarında kira öder gibi ev sahibi olunabilecek iki büyük konut projesini başlatacaklarını müjdeledi. Başkan Topbaş, projenin ikinci etabında 85-95 metrekarelik ve 10 yıl ödemeli sosyal konutların da yer alacağını söyledi.

Vaditepe, mimari konseptiyle öne çıkıyor…

KİPTAŞ, Başakşehir’in en büyük projesi olan ve ilk etabı 24 ayda tamamlanacak olan Vaditepe Bahçeşehir ile özlemi çekilen mahalle kültürünü ve modern hayatın kent olgusunu yeniden biraraya getirecek. Bahçeşehir’in göl manzarasına en hakim noktasında konumlandırılan Vaditepe Projesi’nde 1+1’den 5+1’e kadar çeşitli seçeneklerde daireler yer alacak. 284 dönüm arsa üzerinde yükselen Vaditepe, geniş peyzaj alanları, yürüyüş yolları ve modern sokaklarıyla ön plana çıkıyor. Projede 25 bin metrekarelik ticari alanın yanı sıra kapalı yüzme havuzu, tenis kortu, fitness merkezi, sauna, Türk hamamı, vitamin bar, dinlenme terasları, çocuk oyun alanları ve geniş yeşil alanlar yer alacak.  

Bahçeşehir ve Sultanbeyli raylı sistemle buluşacak…

Başkan Kadir Topbaş, programın ardından basın mensuplarının ulaşımla ilgili sorularını cevaplandırdı. İstanbul’da dünyanın pek çok şehrinde olmayan çok ciddi raylı sistem yatırımlarını planladıklarını belirten Başkan Topbaş, “Kentin iç bölgelerindeki yoğunluğu taşıyacak raylı sistemleri 2019’a kadar bitirmeyi planlıyoruz. İstanbul, 2019 yılı sonunda 400 kilometre raylı sistem uzunluğuna ulaşacak. Bahçeşehir ve Sultanbeyli raylı sistemlerini 2019 sonrası için düşünmüştük. Ama yoğun talep üzerine proje çalışmasını hızlandırdık. İnşallah 2019 sonunda bitirilecek şekilde Sultanbeyli ve Bahçeşehir’e modernize edilmiş banliyö hatlarının gelmesi için projelendirme çalışmaları devam ediyor. Bu müjdeyi vermek isteriz.” diye konuştu.

Metrobüs Hattı’nın altından metro geçecek…

İstanbul’da çok önemli bir ulaşım sistemi olarak hizmet veren Metrobüs Hattı’nda yoğun talep dolayısıyla zaman zaman sıkıntıların yaşandığını gördüklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu yoğunluğu otobüslerle taşımanız mümkün değil. Metrobüsü kaldırmadan alttan metro çalışması yapılması için proje çalışmaları devam ediyor. Bahçelievler’den Beylikdüzü’ne kadar uzanan metro hattını Ulaştırma Bakanlığı’na verdik. Projelendirmesi devam eden bu hattı bakanlık yapacak. Hattın Silivri’ye kadar uzanacak kısmı daha sonra yapılacak.” dedi.

Asırların projesi Cumhuriyetimizi taçlandıracak…

Başkan Kadir Topbaş, 29 Ekim’de açılışı yapılacak olan Marmaray’la ilgili olarak da şöyle konuştu: “Birkaç aydır test sürüşleri yapılıyor. İnşallah Cumhuriyetimizi taçlandıracak asırların proje, İstanbul’un önemli bir kazanımı olarak devreye girecek. Ulaşım olarak İstanbul’da en önemli ağırlığı taşıyacak bir hizmet unsuru olarak ortaya çıkacak. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Marmaray’ın açılmasıyla Asya’nın en doğusundan İngiltere’ye kadar gidecek olan bir raylı sistem aksı ortaya çıkıyor.”

İki kıtayı bağlayan sistem kapsamında eski banliyö hatlarındaki rehabilitasyon çalışmaları ile hızlı trenle ilgili çalışmaların da devam ettiğini anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Marmaray’da Ayrılıkçeşmesi ve Kazlıçeşme arasındaki güzergah hizmete girecek. Ayrılıkçeşmesi’nde Kadıköy - Kartal Metro Hattı’na aktarma yapılabiliyor. Diğer tarafta da Kazlıçeşme ve Yenikapı’da banliyö hatları bitinceye kadar otobüslerle takviye edeceğiz. Bu sistem tamamlandığı zaman İstanbul doğu-batı aksında önemli bir hattı kazanmış olacak. Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’dan benim özellikle ricam; Gebze’den Çerkezköy’e kadar bütün hattın hafif metroya dönüşmesi ve böylece modern bir banliyö olması. Bu Avrupa’da pek çok kentte var. Kendisi de böyle bir çalışmanın talimatını vermişti. Böylece geçmişte kullandığımız banliyö hattından çok daha hızlı, daha konforlu ve modern bir sistem olarak kente hizmet verecek.”