İstanbul 35’inci kez koşacak! 21.10.2013

Dünyanın kıtalararasında koşulan ilk ve tek maratonu olan 35. Vodafone İstanbul Maratonu için geri sayım başladı. Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen toplantıda maraton hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Maratonu’nun dünyanın önde gelen maratonları gibi artık gündem oluşturacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 17 Kasım’da 35’incisi düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Maratonu’nun tanıtım toplantısına katıldı. Sarayburnu’ndaki Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen toplantıya, Başkan Topbaş’ın yanı sıra Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Vekili Gökhan Öğüt ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ile çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul, eşine az rastlanır bir şehir…

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul’un üzerinde barındırdığı değerler ile adeta bir çeyiz sandığı özelliği taşındığını ifade ederek, “Artık ülkelerden ziyade şehirlerin ön plana çıkmaya çalıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Bizler de İstanbul’u bu yarışta en önde tutmak istiyoruz. İstanbul, dünyada eşi benzerine az rastlanır coğrafi konuma sahip bir şehir. İşte bizler de bu özelliğini ön plana çıkaracak çalışmalara hız verdik.” dedi.

“Vodafone İstanbul Maratonu” adıyla koşulacak…

Başkan Topbaş, Avrasya Maratonu’nun geçen yıl “Vodefone Avrasya Maratonu” adıyla koşulduğunu hatırlatarak, “Bu yıl maratonun isminde değişikliğe gittik. Maratondan bahsedildiğinde devamlı İstanbul akla gelsin diye bu yıl 35’incisini tertiplediğimiz maratonun ismini Vodafone İstanbul Maratonu olarak değiştirdik. New York, Sydney Maratonları gibi artık İstanbul Maratonu da bir gündem tutacak. Binlerce medya mensubu, spor yazarı ve dünya genelinde birçok insan yakından takip edecek. Bu heyecan verici bir değişiklik. Avrasya Maratonu’nu 34 yıl önce başlatanlara ve bugüne kadar taşıyanlara çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Dünyanın merakla beklediği maraton…

35. Vodafone İstanbul Maratonu’nun dünyanın en saygın atletlerinin yanı sıra meraklılarının da katılacağı bir etkinlik haline geleceğini ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Kültürel, sanatsal ve sportif alanlardaki organizasyonlar, o kentin dünya ile olan bağlantısını geliştirmekte ve insanlar arasındaki dostluğu pekiştirmekte. Bu tür organizasyonlar aynı zamanda barışa da önemli katkı sunuyor. Vodafone’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Biz göreve geldiğimizde saygın ve seçkin maratoncuların katılması için fedakarlıklar yaptık. Türk atletlerimizi de teşvik etmek için farklı bir ödül sistemi yaptık. İnanıyorum ki her geçen gün çok daha farklı olacak ve Türkiye’den de madalya alan sporcularımız olacak.”

Kent ekonomisine de katkı sağlıyor…

Başkan Topbaş, Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük olan İstanbul’un bir ülke özelliği gösterdiğini

belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Birçok medeniyetten izler taşıyan İstanbul, çok daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor. Bu tip organizasyonlar kent ekonomisine de katkı sunuyor. Yöneticiler olarak kurumsal taassupları bir kenara bırakıp, bu kentin dünyaya açık barışçıl bir kent olarak yerini almasını istiyoruz.”

İstanbulluların desteğini bekliyoruz…

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Vekili Gökhan Öğüt de, amaçlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. ile birlikte İstanbul Maratonu’nu dünyanın en büyük maratonları arasına sokabilmek olduğunu söyledi. Yurt içinde ve yurt dışında tanıtımlar yaptıklarını ifade eden Öğüt, “New York Maratonu’nu 2 milyonun üzerinde izleyici takip etti ve hesaplamalara göre şehir ekonomisine 340 milyon dolar katkı sağladı. Hedefimiz, organizasyonumuzu bu majör maratonlar arasına sokabilmek. İlk olarak katılımı artırmayı, ikinci olarak da İstanbulluların desteğini yükseltmeyi istiyoruz.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından maratonda taşıyacağı 34 göğüs numarasını alırken; Gökhan Öğüt 542, Alpaslan Baki Ertekin ise 52 göğüs numarasını aldı.