İstanbul’a 758 yeni otobüs daha! 12.10.2013

İstanbul’da kent içi ulaşımda önemli bir paya sahip olan İETT’nin filosuna katılan 758 yeni otobüs, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı. Başkan Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışını kararlılıkla devam ettirdiklerini söyledi.

İETT’nin Ataşehir Kayışdağı’ndaki Anadolu Garajı’nda yapılan 758 Adet Otobüsün Daha Hizmete Alım Töreni’ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti İstanbul Milletvekilleri ile çok sayıda İstanbullu katıldı.
Başbakan Erdoğan’dan teşekkür…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ve İETT’ye ulaşıma yaptıkları yatırımlardan dolayı teşekkür eden Başbakan Erdoğan, yeni hizmete alınan otobüslerle birlikte hizmete alınan otobüslerin toplamda 1.393’e ulaştığını ve Kasım ayında bu sayının 1.705’e çıkarılacağını söyledi. İstanbul’a kazandırılan yeni otobüslerin tamamının yerli üretim olduğunu ve maliyetlerinin de 930 milyon TL. olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Başta sürücülerimiz olmak üzere tüm çalışanlara, tüm yolculara kazasız yolculuklar diliyorum” dedi. 

“Trafiği rahatlamak için çok büyük yatırımlar yaptık”…

Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul nüfusunun 8,5 milyon olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda İstanbul’un nüfusu 15 milyon. Nüfus bu kadar hızlı artarken araç sayısı da çok ama çok hızlı artıyor. Türkiye’de 17 milyon motorlu araç var. İstanbul’daki sayı 3 milyon 65 bin. Türkiye’deki her 6 araçtan bir tanesi İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’da günde 1.000 motorlu araç İstanbul trafiğine katılıyor. Bu çok hızlı büyümeye rağmen trafiği rahatlamak için çok büyük yatırımlar yaptık ve yapıyoruz.”

Başbakan Erdoğan, trafikteki alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Bakıyorsunuz 1-2 kilometrelik yola vatandaşımız otomobiliyle gidiyor. Bazı hatlarda otobüs, metro boş giderken binlerce araçla yol almaya çalışanları görüyorsunuz. Biz, bu kadar zengin bir ülke değiliz. Özellikle akaryakıt konusunda zengin bir ülke değiliz. Dışarıdan ithalat yapıyoruz. İstanbullular olarak çok daha hassas olmamız gerekiyor.” diye konuştu. 


Hedef: Daha konforlu ve daha güvenli ulaşım…

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş ise İstanbul ulaşımında daha konforlu, daha güvenli hizmet sunma adına çalıştıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT’nin ulaşımdaki yatırımlarını buna göre yaptığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Günümüz dünyasında şehirlerin nüfusu giderek artmakta. İstanbul’un nüfusu da 15 milyonlara dayandı. Şehirde yaşayan insanların da yönetimlerden en büyük beklentisi sorunsuz, konforlu ve güvenli ulaşım.” diye konuştu. 

Metro hatları ile İstanbul, ilçe ilçe birbirine bağlanıyor…

Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde başlattığı hizmet anlayışını devam ettirdiklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sayın Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde İstanbul ulaşımına kattığı yeşil otobüsler hamlesini, bizler de bugün yeni otobüsleri İstanbul ulaşımına dahil ederek devam ettiriyoruz. Göreve geldiğimiz gün İstanbul’un mastır ulaşım planlarını yaparak, kentin ne gibi ulaşım ağlarına ihtiyacı olduğunu belirledik ve adımlarımızı buna göre attık. Ulaşımda bir yandan lastikli ulaşım araçlarını modernleştirişken bir yandan da metro ağlarıyla İstanbul’u ilçe ilçe birbirine bağlıyoruz.” 

“İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyuyorum”…

İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyduğunu söyleyen Başkan Topbaş, “Bazı bölgeler var ki metro dahi hayal edilemezdi. Metro yatırımlarımız bu bölgelerde başladı ve devam ediyor. Özellikle ulaşım sistemlerindeki kavşak ve yol düzenlemelerimize paralel olarak sistemleri doğru kurmak adına bütün sistemleri devreye alacak bir çalışma yaptık. Sizin de şu anda kullanımınızda olan tek bilet sistemiyle ileride minibüsleri de sisteme dahil edecek bir çalışma içerisindeyiz.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’a ve Hükümete Yerel Yönetim anlayışında yapmış oldukları değişiklik ve dönüşümü öngören yasal düzenlemelerden dolayı teşekkür eden Başkan Topbaş, “Böylece İstanbul dünyanın en yoğun, en büyük ama en modern kentler arasına girme çalışmalarını hızla sürdürmektedir.” dedi.

“İstanbullular eski otobüslerden kurtulacak”…

Amaçlarının İstanbul’da yaşayan insanlara sıkıntı çektirmemek olduğunu belirten Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Evet trafikte bir yoğunluk var, bunu görüyoruz. Bununla ilgili yoğun çalışmalarımız sürmekte. Şunu özellikle ifade etmek isterim ki, ekonomik göstergelerdeki iyileşmeler yani sadece iş, aş derdinin ötesine geçen kentlerde günlük hareketlilik kent nüfusunun 3 katına çıkmakta. İstanbul şu anda 23 milyonlara yakın günlük hareketlilik yaşamakta. Yakın gelecekte günlük hareketliliğin 45 milyona erişeceğini görmekteyiz. Buna göre önlemler alıyor buna göre çalışmalar yapıyoruz. İnşallah Aralık ayına kadar İETT’mizin gençleştirme projesi içerisinde 1.705 yeni otobüs alımı tamamlanmış olacak ve artık İstanbullular eskiyen otobüslerden kurtulacak. Özel Halk Otobüsleri de yenileniyor. Şehir Hatları da aynı şekilde, diğer ulaşım sistemleri de aynı şekilde yenileniyor. Burada arzu ediyoruz ki, her yerde bu sistemleri tercih edenler rahat ve konforlu bir ulaşımı yaşamış olsun.”

Başbakan Erdoğan direksiyonda…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a nostaljik tramvay maketi hediye etti. Daha sonra 758 yeni İETT otobüsü, kurdele kesilerek hizmete alındı. Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş yeni hizmete alınan otobüslerden birini yakından inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Başbakan Erdoğan daha sonra da yeni otobüslerden birinin şoför koltuğuna oturarak bir süre otobüsü kullandı.