“Bayram yapmıyor, bayram yaptırıyoruz” 11.10.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’nda mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı. İstanbulluların güzel bir bayram geçirmesi için bir takım tedbirler aldıklarını belirten Başkan Topbaş, “Biz bayram yapmıyoruz, bayram yaptırıyoruz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Başkanlık Sarayı’nda mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı. Kokteyl Salonu’nda yapılan bayramlaşma törenine, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Şirket Genel Müdürleri ve çok sayıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı katıldı. Milli ve dini bayramların insanlar arasındaki dayanışmayı artırdığını ifade eden Başkan Topbaş, “Kurban Bayramı infak dediğimiz karşılıklı hediyeleşmeyi ve kurban kesim işlemiyle devam etmektedir. İstanbul gibi bir mega kentte bizler, yerel yöneticiler olarak halkımızın bayram yapabilmesi ve ibadetlerini doğru yerine getirebilmesi için ekibimizle hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bizler bayram yapmak için değil, bayram yaptırmak için çalışıyoruz.” dedi.

Kadro çalışmalarımızı sürdürüyoruz…

Başkan Topbaş, sözleşmeli olarak çalışan memurların kısa bir süre önce kadroya geçirildiğini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “Hayırlı olsun. Sayın Başbakanımıza da bundan dolayı teşekkür ediyorum.  Sosyal denge anlaşmasını yaptık, burada bir problem yok gayet iyi gitmekte. Şimdi bir problem var o da taşeronlarda bulunan bizimle birlikte çalışan kardeşlerimizle ilgili. Yasal düzenleme yapılıyor. Bunu Sayın Başbakanımızla zaman zaman görüştük. İlgili Bakanımıza talimatı verdi. Bu kente bu ülkeye hizmet eden kamu kuruluşlarında bulunan tüm vatandaşlarımızın özlük hakları başta olmak üzere tüm hak arayışlarındaki haklılığının iade edilmesini önemsiyoruz. Burada sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak konuşmuyorum. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak da yerel yönetimleri ve diğer kurum ve kuruluşlardaki kardeşlerimizi de düşünüyoruz.”

Hayvan kesim alanlarını genişlettik…

İstanbul’da yaşayanların ve İstanbul’a gelenlerin güzel bir bayram geçirmesi için çalışmalar yaptıklarını ve bir takım tedbirler aldıklarını belirten Başkan Topbaş, “Her yıl hijyenik koşullarda bu ibadetin yapılması için tedbirler alıyoruz. Şu an Ataşehir, Alibeyköy ve Başakşehir’de 4 bin 500 büyükbaş kapasiteli hayvan barınma ve kesim alanları kurduk. Geçen yıl 4 bin olan küçükbaş hayvan alanın da 8 bine çıktığını ifade etmek istiyorum. Tabi bu işlemlerin yapılacağı sürede 5 ayrı ekip denetleme yapacak. Ayrıca kurbanın nasıl kesileceğine dair broşürler de dağıtılıyor.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, kurban kesimi sırasında çevre hassasiyetinin de gözetilmesinin önemine vurgu yaparak, “İstanbul, Türkiye’nin özeti. Geçmişteki alışkanlıklarımızın burada yürütülmesi mümkün değil. Köyündeyken hayvan kesimini kendim yapardım diyen ama şimdi o melekesini kaybetmiş insanların kesim işlemini bilenlere yaptırması gerekiyor.” dedi.

Ulaşımda bayram tedbirleri…

Bayram dolayısıyla İstanbul’da ciddi bir trafik akışı olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Trafik kurallarına uyulursa kentte medeniyet ortaya çıkar ve rahat ederiz.  İstanbul’daki trafik konusunu Sayın Valimize ifade ettim. Her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Yerel yönetimler olarak bizim denetleme yetkimiz yok ama arzu ediyoruz ki New York’ta, Londra’da olduğu gibi İstanbul’da da kendisinin trafik ile ilgili bir kolluk birimi olursa, ciddi başarılı olacağımıza inanıyorum. Trafikteki problemi yaşatan bireysel araç yerine toplu ulaşımı insanların kullanacağı hale getirmeyi istemekteyiz. Özellikle İETT başta olmak üzere toplu taşıma ile ilgili olan şirketlerimiz ek seferler düzenleyecek. Bu bayramda da toplu taşıma, yüzde 50 indirimli olarak hizmet verecek. Bayramın ilk günü İSPARK otoparklarımız ücretsiz olacak.  Zabıta ve Sağlık A.Ş. teyakkuz halinde olacak.”