İstanbul’da ulaşım rayına oturdu 10.10.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. İTO Meclis Toplantısı’nda ulaşım yatırımlarını anlatan Başkan Topbaş, dev raylı sistem yatırımları ile İstanbul’da ulaşımın rayına oturduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç ve yönetim kurulu üyeleriyle biraraya geldi. İTO Meclis Toplantısı’na da katılan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımlarını anlattı. İBB’nin ulaşımda yaptığı yatırımları ve atacağı dev hamleleri anlatan kısa film gösteriminin ardından İTO Meclis Üyelerine hitap eden Başkan Kadir Topbaş, raylı sistem haritalarının İstanbul’un ulaşımda ortaya koyduğu devrimi gösterdiğini söyledi.

Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’na 2’nci kez seçildiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, bir ülke özelliği gösteren İstanbul’un artık küresel arenada kendini iyice hissettirdiğini ve ekonomik açıdan 127 ülkeden daha büyük olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, İMP’de İstanbul’u planladıklarını ve hazırladıkları Ulaşım Master Planı çerçevesinde raylı sistemleri şehrin semtlerine kadar indirdiklerini ifade ederek, “İstanbul’da ulaşım rayına oturdu.” dedi.

Günde 11 milyon kişi metroyu kullanacak…

Göreve geldikleri günden bu yana İstanbul’da 60 milyar TL yatırım yaptıklarını ve yatırımların yüzde 55’ni ulaşıma ayırdıklarını belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “276 tane kavşak bitirdik, 30 tane daha devam ediyor. Tünel yollar yaptık. Ulaşımda ana omurgayı metro ve raylı sistem yatırımlarına ayırdık. Bunlar yerin altında binlerce insanın 24 saat esaslı çalışmasıyla gerçekleşiyor. Toplamda 776 kilometre metro yapmayı hedefliyoruz. Şu anda 141 kilometre. 440 bin kişi kullanıyordu. Yılsonu itibariyle 2 milyona yaklaşıyor. 2016’da 7 milyon insan metro kullanacak. 2019’da 11 milyon kişi yerin altından seyahat edebilecek. Bu hedefleri çok doğru olarak ortaya koyduk.”

New York’tan sonra 2’nci kent olacağız…

Bugüne kadar sadece metrolara 12,2 milyar TL yatırım yaptıklarını ve halen devam ettiklerini belirten Başkan Topbaş, “8 Ekim’de Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın ihalesini yaptık. Bu hat daha sonra Kabataş’a kadar uzatılacak. Bütün metroları birbirine entegre ederek, İstanbulluları hızlı, güvenilir ve konforlu yolculuğa davet ediyoruz. Raylı sistemin payını yüzde 8’den 13’lere yaklaştırdık. Hedeflediğimiz 776 kilometrelik raylı sistem hattını tamamladığımızda dünyada New York’tan sonra en uzun raylı sistem hattına sahip ikinci kent olacağız.” diye konuştu.

Dünyanın en modern raylı sistem yatırımları…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’daki metroların makinistsiz çalışabilen ve sefer aralığı 70 saniyeye kadar inebilen dünyanın en modern raylı sistemleri olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul’da metro vagonlarını dahi kendimiz üretmeye başladık. Kadıköy - Kartal Metro Hattı’nın ardından Otogar - Bağcılar Kirazlı - Başakşehir - Olimpiyatköy Metro Hattı’nı hizmete açtık. Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı’nın yapımına hızla devam ediyoruz. Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy -Mahmutbey Metro Hattı’nın ihalesini yaptık. Ve bitmek üzere olan Haliç Metro Köprüsü ile Yenikapı, Şişhane - Hacıosman Metro Hattı’na bağlandı.”

İstanbullular, Marmaray için gün sayıyor…

İstanbul’un, 29 Ekim’de açılacak Marmaray için gün saydığını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık ana akslarda raylı sistemlerin ağırlığı artıyor. 2019 sonrasında Sarıyer’e ve Beykoz’a gidecek metroyu da dikkate aldığınızda şehrin her noktasına metro götürmüş olacağız. Toplu taşıma, sosyalleşmeyi ve birbirini hissetmeyi de beraberinde getiriyor. Metroların maliyetleri çok yüksek ve geri dönüşü yok. Dünyanın her yerinde metroyu merkezi hükümetler yapıyor. İstanbul’da belediye olarak biz yapıyoruz. Buna rağmen metrosunu hükümetin yaptığı Çin’den sonra dünyada en hızlı metrolaşan bir şehiriz.”

İstanbul, 758 yeni otobüs daha kazanıyor…

Başkan Topbaş, 12 Ekim Cumartesi günü Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla 778 yeni otobüsü daha hizmete alacaklarını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Böylece otobüslerimizin yaş ortalaması 3 civarına inmiş oluyor. Bu otobüslerin hepsini yerli alarak ülkemizin ekonomisine ve istihdamına da çok ciddi bir katkı sunduğumuzu belirtmek isterim. Tek biletle bütün bu sistemler üzerinde yolculuk yapabiliyorsunuz. Şimdi minibüsleri de bu sisteme sokmak için bir çalışma yapıyoruz. Doğru bir sistemle vatandaşlarımız ve minibüsçülerimiz de kazanacak. Bu kapsamda halk otobüsleri, minibüsler ve taksilere yönelik çağrı merkeziyle ilgili çalışmalarımız tamamlanma noktasında. Otoparklarla ilgili de çalışmalarımız yoğun çalışmalarımız devam ediyor.”