UCLG Dünya Başkanı Topbaş'a coşkulu karşılama... 5.10.2013

Fas’ın başkenti Rabat’ta yapılan kongrede Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Dünya Başkanlığı’na 3 yıllığına yeniden seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a döndü. Başkan Topbaş’ı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda binlerce vatandaş alkışlarla karşıladı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Dünya Başkanlığı’na 2016 yılına kadar yeniden seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a döndü. Başkan Kadir Topbaş’ı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve binlerce vatandaş karşıladı.

“Onurlu bir görev…”

Havalimanında basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a gururla döndüklerini belirterek, “UCLG’nin Fas’ın başkenti Rabat’ta yapılan 4’üncü Dünya Kongresi’nde tek aday olarak katıldığım başkanlık seçiminde oybirliğiyle yeniden başkan seçildim. Onurlu bir görev, çünkü yerel yönetimler dünyada yeni bir sürece girdi.” diye konuştu.

“Yerelleşmenin hızla geliştiği, şehirlerin hızla nüfusunun arttığı bir süreçte, yerel yönetimlerin halka hizmet notasında güçlenmesi, bilhassa yoksulluğun önlenmesi ve yerleşim alanlarının daha düzenli hale getirilmesi konularında çözümler üretebilmesi çok önemli” diyen Başkan Topbaş, UCLG olarak, BM’nin Milenyum Hedefleri kapsamında ülkelerin çözüm ortağı olan ve 2015 Sonrası Kalkınma Hedeflerine uygun olarak yerelden kalkınmayı ön planda tutan bir süreci başlatacaklarını söyledi.

“Bu başarı çalışmalarımızın bir sonucudur…”

Bu dönem itibariyle altıya çıkartılan eş başkanlarla birlikte insanlığa hizmet sunmaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak 3 yıllığına yeniden bu onurlu göreve seçildiğim için gururluyum. Bu başarı bizim İstanbul’da yapmış olduğumuz çalışmaların ve ülkelerle kurduğumuz diyalogun sonucu olarak ortaya çıktı. Yerel politikalar ve yerel diplomasi alanında yaptığımız uluslararası ölçekteki çalışmalar sebebiyle başkanlık seçiminde karşımıza bir başka aday çıkmadı. Özverili çalışmalarımız neticesinde geçtiğimiz dönem UCLG’nin dünyadaki önemi arttı.” dedi.

Başkan Topbaş’tan İstanbullulara teşekkür...

Davet edildiği Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmalarda bu başarılarının konuşmacılar tarafından takdirle karşılandığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Karar vericilere, paydaşlarımıza yerel ve bölgesel liderlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’ye taşıdığımız bu onurlu görev tabi ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yürüttüğü başarılı çalışmalar ve dış politika sayesinde gerçekleşti. Bundan sonraki süreçte de yereli güçlendiren bir anlayışla ülkemize ve dünya halklarına önemli bir katkı sunacağımıza inanıyorum. Hayırlı olsun diyorum ve bize bu gücü veren İstanbullulara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İstanbullular, Dünya Başkanı Topbaş’ı coşkuyla karşıladı...

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın çıkışında vatandaşlar tarafından alkışlar ve tezahüratlarla karşılanan UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, coşkulu kalabalığı şu sözlerle hitap etti: “Global bir köy haline gelen dünyada, sadece kendi coğrafyanızda, kendi ülkenizde, kendi şehrinizde kapalı devre yaşayamazsınız. Tüm dünya ile yakın ilişkiler kurmak zorundasınız. Sayın Başbakanımızın başlattığı yurt dışındaki gezilere ve dış politikaya paralel biz de yerel anlamda ilişkilerimize ağırlık verdik. Dünya barışına katkının yerelden geçtiğini bilerek aktif çalışmalarımızı sürdürdük.”

Dünyanın yeni trendinin yerelleşen bir yönetim anlayışı olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımız da bir dönem belediye başkanlığı yaptığı için yerel yönetimleri güçlendirecek yasal düzenlemelere öncülük etti. 2004 yılında dünyadaki yerel yönetimler UCLG çatısı altında toplandı. 2010 yılında Mexico City’de başkanlık için adaylığımı koymuştum. 3 yıllık bir dönemde görevimizi yaptık. Şimdi de Rabat’ta 4’üncü Dünya Büyük Konseyi toplandı. 2 binin üzerinde bölgesel yöneticiler katıldı. Bir başka aday da gündeme geldi. Yeterli destek göremedikleri için çekildiler. Bize dünyanın her yerinden çok ciddi destekler vardı. Arzumuz, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve insanlığın mutluluğudur. Artık BM de bizi dikkate alıyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon bizden ‘küresel müttefik’ olarak bahsediyor. Bir sonraki kongre 3 yıl sonra Kolombiya’da yapılacak. Bunun için İstanbul’u da aday yaptık ama Bogota şehrinin sıkıntıları olduğu için bize düşen büyüklüğü gösterip 2016’yı Bogota’ya verdik. Kolombiyalı yetkililer bizim jestimize karşı gözyaşlarını tutamadı. Güçlü olduğunuz zaman zayıfın yanında olmasını bileceksiniz. Çünkü biz Türk milleti olarak hiçbir zaman sömürgeci olmadık. UCLG Kongresi’nde ayrıca, ilki bu yıl Paris’te yapılan Dünya Seçilmiş Kadınlar Konferansı’nın 2015 yılında İstanbul’da yapılmasını da sağladık.”