Kadir Topbaş yeniden 2016’ya kadar UCLG Dünya Başkanı 4.10.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Dünya Başkanlığı’na 2016 yılına kadar görev yapmak üzere bir kez daha seçildi. Seçimin ardından açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’un adını zirvede tutmaya devam edecek olmamız bir gurur vesilesi.” dedi.

Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı UCLG’nin 4. Dünya Kongresi, Fas’ın Rabat kentinde yapıldı. Kongreye, yaklaşık 130 ülkeden 3 binden fazla yerel lider katıldı. Belediye Başkanları ve bölgesel yönetimlerin liderlerinin katıldığı kongrede, Dünya Başkanlığı seçimine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tek aday olarak rakipsiz girdi. Kongreye katılan delegeler, Başkan Kadir Topbaş’a 3 yıl için 2016 yılına kadar UCLG Dünya Başkanlığı’nı sürdürmek için yetki verdi.

Başkan Topbaş: “Ülkem ve şehrim adına onur duyuyorum…”

Başkan Kadir Topbaş, seçimin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’yi her alanda zirvede tutma anlayışı ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Başkanlığı görevini 3 yıldır sürdürüyordum. 2010 yılında Meksika’da yapılan bir önceki Dünya Kongresi’nde çekişmeli bir seçim süreci sonucunda başkanlığa seçilmiştim... Şimdi Fas’ın Rabat kentinde yapılan seçimli kongrede delegelerin tam desteği ile rakipsiz olarak Dünya Başkanlığı’nı sürdürme noktasında yetki aldım. Dünya Belediyeler Birliği olarak nitelendirebileceğimiz bu önemli teşkilatın başkanlığına 3 yıl için yeniden seçilmiş olmamdan dolayı ülkem ve şehrim adına onur duydum. 2016 yılına kadar bu görevim devam edecek. Dünya Konseyi’ne 130’a yakın ülkeden 3 binden fazla yerel lider katıldı. Dünya çapındaki yerel yönetimlerin nabzı burada attı diyebiliriz. Yerelin önemini ve dünyanın geleceğine etkisini tüm yönleriyle ele aldık. Önemli şehirlerin belediye başkanları ile İstanbul için faydalı görüşmeler yapma imkanımız oldu. Görüyoruz ki İstanbul, son yıllardaki gelişimiyle dünyanın ilgisini daha fazla çeken bir şehir konumunda. İstanbul’un adını zirvede tutmaya devam edecek olmamız da ayrı bir gurur vesilesi…”

UCLG’nin 100. kuruluş yılı sergisi açıldı…

Rabat’ta “Toplumu hayal et, demokrasiyi inşa et” sloganıyla toplanan UCLG Dünya Konseyi’nde Genel Kurul Toplantısı’nın yanı sıra HABİTAT 3 zirvesi için stratejik oturum gerçekleştirildi. Konseye katılanlar arasında Avrupa Birliği Kalkınma Komiseri Andris Pielbal de vardı.

RABAT EXPO 2013’te, dünyanın dört bir yanından gelen belediyelerin hizmet ve etkinlikleri sergilendi. Fuarda, İstanbul Standı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş., İSTON, İSTAÇ, İSBAK, SAĞLIK A.Ş., BELBİM A.Ş., İSPARK ve İSMEK standları büyük ilgi gördü.

UCLG Dünya Başkanlığı’na yeniden seçilen Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Başkanlığı görevlerini de sürdürüyor.