Başbakan Shirdon: “Sizi kardeşçe seviyoruz.” 30.9.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Somali Başbakanı Abdi Farah Shirdon ve beraberindeki heyeti akşam yemeğinde ağırladı. Ülkesine yapılan yardımlarından çok memnun olduklarını belirten Başbakan Shirdon, “Somalililer olarak sizi, sizin bizi sevdiğiniz gibi kardeşçe seviyoruz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Somali Başbakanı Abdi Farah Shirdon ile Florya Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen akşam yemeğinde biraraya geldi. Yemekte, Başkan Kadir Topbaş’ın Eşi Özleyiş Topbaş ile Abdi Farah Shirdon’ın Eşi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratları da yer aldı.

Somali’ye her türlü desteği vermeye hazırız…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Somali’nin yanı sıra doğal afetlerin yaşandığı dünyanın pek çok ülkesinde kurtarma ve destek hizmetleri verdiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, kardeş ülke Somali’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekibinin riskleri göze alarak hizmet vermeye devam ettiğini söyledi. Somali’de Türk Heyeti’nin kendi vatanında çalışıyormuş gibi aşkla su, atıksu, katı atık toplama, eğitim ve tıbbi destek gibi birçok alanda hizmet vermeye devam ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Bu ülkeye yönelik her türlü bilgi ve deneyim paylaşımını sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Somali’de şehit olan polisin adı yaşatılacak…

Somali Başbakanı Abdi Farah Shirdon da, Türkiye’yi kardeş ve önder ülke olarak gördüklerini belirterek, “Somali’de Türk Büyükelçiliğine düzenlenen intihar saldırısında şehit olan polis kardeşimizin adını bir okula vereceğiz. Ya da başka bir yerde yaşatacağız. Şehitler ölmez. Bugün Somali’de ne kadar iyi bir şey varsa Türkler getirdi.” dedi.

Kardeşçe seviyoruz…

Somali’de Türk firmalara öncelik tanıdıklarını belirten Başbakan Shirdon, “Somali’nin Türkiye ile ilişkilerini daha da geliştirebilmek için elimizden geleni yapacağız. Bugün İstanbul’da Türk firmalarıyla görüşerek, Somali’de kendi ülkeleriymiş gibi çalışmalarını istedim. Çünkü sizin insanlarınız başka ülkeler gibi yatırım yapmak için olayların durulmasını beklemiyor. Bizimle birlikte risk alarak, canla başla çalışıyorlar.  Somalililer olarak sizi, sizin bizi sevdiğiniz gibi kardeşçe hatta daha fazla seviyoruz. Ülkemize döner dönmez iki ülke ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.