Sporun Başkenti İstanbul’da bir büyük heyecan daha! 8.11.2012

2012 Avrupa Spor Başkenti ve 2020 Olimpiyat Oyunları aday kenti İstanbul’da, Dünya Binicilik Kongresi heyecanı yaşandı. Başkanlığını Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Maktum’un Eşi Prenses Haya’nın yaptığı Dünya Binicilik Federasyonu (FEI) 2012 Ödülleri de sahiplerini Sporun Başkenti’nde buldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Spor A.Ş.’nin koordinasyonu ile İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Dünya Binicilik Federasyonu’nun (FEI) Genel Kurulu’na, 27 ülkeden yaklaşık 400 delege katıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerinin de yer aldığı dev organizasyonun başkanlığını, Ürdün Kralı Hüseyin’in kızı, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum’un eşi Prenses Haya yaptı.

 

2020 Olimpiyatları için büyük avantaj…

Başkanlığını Prenses Haya’nın yaptığı ve üyeleri arasında lordlar, dükler ve düşeslerin bulunduğu bu dev organizasyon, 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için büyük önem taşıdı. Aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi olan Prenses Haya ve seçime katılacak bazı üyelerin 2020 Olimpiyat Oyunları’nın verileceği şehir seçiminde oy kullanacak olmaları, bu organizasyonun Türkiye ve İstanbul açısından önemini daha da arttırdı. İstanbul, 4 gün süren genel kurula başarıyla ev sahipliği yaptı. Binicilik ile ilgili önemli kararların alındığı genel kurulda önümüzdeki 4 yılın planlaması belirlendi.

 

TBF Başkanı Özgörkey’in ilk zaferi...

Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey, Dünya Binicilik Federasyonu Genel Kurulu’nda katıldığı ilk seçimden zaferle ayrıldı ve Avrupa Binicilik Federasyonu Asbaşkanı oldu. Özgörkey, Dünya Binicilik Federasyonu Avrupa 1. Grup Başkanlığı seçimi için de önemli bir avantaj elde etti. Prenses Haya’nın isteği ve desteği ile bu yarışa katıldığını açıklayan Özgörkey, “FEI’de 7 ayrı bölgesel grup bulunuyor. 7 grup içinde en kalabalık grup 27 ülkeden oluşan 1’inci Grup. Ben de bu grubun başkanlığına aday oldum. Seçilmem halinde kazanan Türkiye olacak. 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığının gündemde olduğu bu günlerde İstanbul’da yapılan dünya çapındaki bu büyük organizasyon, hedeflerimizin gerçekleşmesine büyük katkılarda bulunacak” diye konuştu.

 

2012 Ödülleri İstanbul’da verildi...

Dünya Binicilik Federasyonu, 2012 Genel Kurulu’nun ardından 2012 Ödülleri’ni de 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da dağıttı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen tören, dünyadan ve Türkiye’den binicilik sporuna gönül vermiş sporcuları biraraya getirdi.

 

Başkan Kadir Topbaş, ödül töreninde yaptığı konuşmada, insanlık tarihi kadar eski geçmişi olan binicilik sporunun kongresinin İstanbul’da yapılmasının kendilerini heyecanlandırdığını ifade ederek şunları söyledi: “Kıtaların buluştuğu, 8 bin 500 yıllık tarihiyle medeniyetlerin beşiği olan İstanbul’da sizleri ağırlamaktan çok büyük memnuniyet duyuyorum. Dilerim ki bu ilham verici şehirden güzel hatıralarla ülkenize dönersiniz. İnanıyorum ki sizler de fikirlerinin oluşmasında İstanbul’un önemini vurgulayan Jean Jacques Rousseau gibi çok farklı ilhamlarla İstanbul’dan ayrılacak ve defalarca gelmek isteyeceksiniz.”

 

Kıtaların öpüştüğü kent İstanbul...

İstanbul’un katmanlarında birçok kültürün izlerini taşıdığını belirten Başkan Topbaş, “Bu şehirde güneş her sabah Asya ve Avrupa kıtaları üzerine aynı anda doğar. Yunan mitolojisinde İstanbul Boğazı’nın siluetinden dolayı bu şehirden ‘kıtaların öpüştüğü kent’ diye bahsedilir. Tarihi İpekyolu ile Roma Yolu burada kesişir” dedi.

 

Ödüllerini Prenses Haya’nın elinden aldılar...

Prenses Haya, törende yaptığı konuşmada, “FEI Ödülleri, dünyaya biniciliği tanıtmak ve emeği geçenleri ödüllendirmek için 2009 yılından itibaren dağıtılıyor. Bu yıl ödül kazananlar, yetenek, bağlılık, cömertlik ve  cesaret göstermiştir. Bundan gurur duyuyoruz” dedi. Dünya Binicilik Federasyonu 2012 Ödülleri, 5 ayrı kategoride sahiplerini buldu. Kazananlar, ödüllerini FEI Başkanı Prenses Haya ve Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey’in elinden aldı.