Kalkınma yerelden başlar! 12.9.2014

Türkiye’nin en büyük yerel yönetimler birliği olan Türkiye Belediyeler Birliği’nin Eylül ayı olağan toplantısı Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı. Güçlü bir yerel topluluğun, demokrasi, ekonomi ve kültürel kalkınmayı sağladığını belirten Başkan Topbaş, kalkınmanın yerelden başladığını söyledi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Eylül ayı olağan toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ile Türkiye’deki 81 ilin belediye başkanları, vekilleri ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Yerel topluluk; güçlü demokrasi, güçlü ekonomi…

Başkan Kadir Topbaş, Meclis Oturumu’nda yaptığı konuşmada, 4 yıllık süre içerisinde Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi olarak önemli işlere imza attıklarını söyledi. Türkiye’nin ihtiyacı olan çoğulcu, çok sesli, demokratik ve örnek bir platform olmayı başarabildiklerini belirten Başkan Topbaş, “Hep birlikte ülkemize son derece önemli hizmetler vereceğimize tüm kalbimle inanıyorum. Küreselleşmeyi yoğun olarak yaşayan dünya, yerelleşmeye de bir o kadar muhtaçtır. Yerel yönetimler, yeni ilişkiler ve işlevler üretebilen bir kimlik kazanmalıdır. Güçlü yerel topluluk; güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, kültürel ve sosyal kalkınma demektir.” diye konuştu.

Yerel yönetimler arası işbirliği arttı…

Günümüzde katılımcı demokrasi anlayışının ön plana çıktığının altını çizen Başkan Topbaş, “Ulusal ve uluslararası düzeyde yerel yönetimler arası işbirliği imkanları çoğaldı. Kentler için emek harcayan, yerel demokrasinin peşinde koşan yöneticiler olarak hedefimiz, bu işbirliğini daha da ileri taşımaktır. 68 yılı geride bırakmış olan Türkiye Belediyeler Birliği, yerel yönetim anlayışımızın zenginleşmesi ve koordinasyonu adına yol haritası hazırlayan bir kurum olarak öne çıkmıştır.” dedi.

Kalkınma yerelden başlar…

Başkan Topbaş, TBB’nin Türkiye’de demokratik yerel yönetim anlayışının gelişip güçlenmesinde katkısının çok büyük olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Birliğimiz, aynı zamanda belediyelerimizin uluslararası yerel yönetim kuruluşlarında temsil edilmesi gibi konularda öncü olmuştur. Belediyelerimiz ve birliğimiz açısından bu dönemde çok önemli hizmetler yaptık. ‘Kalkınma yerelden başlar’ anlayışı ile atılan bu adımlar, yerel yönetimlerimizi merkezi hükümet ile daha uyumlu çalışır hale getirdi. Merkezi yönetimlerin yetişemediği sorunlara el atan yerel yönetimler, ülkemizin kalkınmasında öncü roller üstlendiler. Merkezi idarede gösterilen başarı ve dinamizmi yerel yönetimlere yansıttık.”

3 ilde 9 belediyeye yardım eli…

Başkan Kadir Topbaş, Suriyeli mültecilere kapılarını açan Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’daki 9 ilçe belediyesine Türkiye Belediyeler Birliği adına yardım elini uzattı. Hasta nakil aracından iş makinelerine kadar çeşitli araçların teslim törenine katılan Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler olarak bizler tüm insanlara eşit mesafedeyiz. İmkan ve kaynaklarımızı mümkün mertebe paylaşmayı, bilgi ve deneyimlerimizi aktarmayı hep ön planda tuttuk. Suriye’den gelen mültecileri barındıran ilçelerimize destek olma adına bazı araç-gereçler takdim edebiliriz diye düşündük. Takdimlerimiz küçük olabilir ama yanlarında olduğumuzu gösterme adına yardımlarımızın devam edeceğini göstermek istedik. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda bu takdimlerimizi yapıyoruz.” diye konuştu.