New York’ta Başkan Topbaş’a büyük ilgi 28.9.2013

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurul Toplantısı’na katılmak için gittiği New York’ta ülke lideriyle de ikili görüşmelerde bulundu. Başkan Topbaş, dünya siyasetinin konuşulduğu toplantıda büyük ilgi gördü.

Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurul Toplantısı’nda Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ile bir süre sohbet eden Başkan Topbaş, “Ülkelerin kalkınması yerel yönetimlerden geçiyor. Biliyorsunuz her toplantıda örnekleriyle anlatıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tüm şirketlerimizle yardıma hazırız. Kardeş ülkeler olarak sorunların üzerinden gelmemiz lazım. Sizi İstanbul’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyarız.” dedi. Liberya Devlet Başkanı Sirleaf de, “Sizin görüşleriniz ve tecrübeleriniz bizim için önemli. Bir sene önce Liberya’ya geldiğinizde bize üç adet çöp kamyonu ve otobüs hediye etmiştiniz. Sözünüzde durdunuz. Şimdi onları kullanıyoruz. Halkım adına çok teşekkür ediyorum. Sizin İSMEK ve diğer konularda verdiğiniz örnekler üzerinde çalışıyoruz. Sizin tecrübenizle halkımıza daha iyi hizmet için çalışıyoruz. Sizi ülkemizde tekrar görmek isteriz.” diye konuştu.

Toplantıda Başkan Topbaş’la biraraya gelen Hollanda Kraliçesi Zorrequieta Maxima da, “Sayın Topbaş, sizi çok yakından takip ediyoruz. Burada karşılaşmak ne büyük mutluluk. İstanbul’a geldim hayran kaldım. Siz de iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. Yılı kutlama törenlerine gelmiştiniz. Bu dostluğumuz yüzyıllarca sürecek.” dedi. Bunun üzerine Başkan Topbaş’ta, “Sizi tekrar İstanbul’da görmek isteriz. Halkım adına teşekkür ederim. Ortak paydalarda buluşmak en büyük temennimiz.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, ABD Kongre Üyesi Ed Witgield’le de görüştü. Görüşmede Witgield, Başkan Topbaş’a, “ABD’de Amerikan Türk İş Adamları derneğinin kuruluşunda görev aldım. İki ülkenin iş adamlarını biraraya getirerek önemli çalışmalar yaptı. İstanbul’un da potansiyelinizi biliyoruz. Orada yapılan çalışmalar esnasında gördük ki dinamik genç bir nesliniz var. Sizinle birçok ortak noktada buluşabiliriz.” dedi. Başkan Topbaş ise, “Biz İstanbul Halkı olarak gerek yönetimde gerekse ticari ilişkilere hazırız. Tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Sizi İstanbul da görmek bizleri mutlu eder.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı heyetlere verdiği kokteyle katıldı.