Her yerde metro, her yere metro! 27.9.2013

İstanbulluların daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli toplu ulaşım imkanına kavuşması için 9 yıldır hız kesmeden çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dev metro yatırımları ile kentte dakikalarla yolculuk dönemini başlattı. İstanbul’da tamamlanan, devam eden ve planlanan metro yatırımlarının tanıtımını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Her yerde metro, her yere metro” hedefiyle İstanbul’u ilçe ilçe, mahalle mahalle metro ağlarıyla buluşturacaklarını açıkladı. Başkan Topbaş, en ileri teknolojiye sahip metro hatlarını kazandırdıkları İstanbul’un New York’tan sonra dünyanın ikinci büyük metro ağına sahip kenti olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “her yerde metro, her yere metro” hedefiyle hız kazandırdığı raylı sistem yatırımları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, AK Parti Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık, Tülay Kaynarca, Harun Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, İştirak Genel Müdürleri ile çok sayıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı katıldı.

İstanbul’da ulaşım rayına oturuyor…

Başkan Kadir Topbaş, daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli toplu ulaşım için 9 yıldır aralıksız olarak çalıştıklarını belirterek, “İstanbul’da ulaşım rayına oturacak dedik, metro yatırımlarına hız verdik. Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımını gerçekleştirdik.” dedi. Göreve geldikleri günden bu yana, 263 kavşak ve yol yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, yeni metro hatları ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Kadıköy - Kartal Metro Hattı’nı 2012’de hizmete aldık, şimdi Tuzla’ya kadar uzatıyoruz. Otogar - Bağcılar Kirazlı - Başakşehir - Olimpiyatköy Metro Hattı hizmette. Taksim’i Yenikapı’ya bağlayan Haliç Metro Geçiş Köprüsü, bu yıl ulaşım sistemine entegre oluyor. Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı’nı rekor sürede tamamlayıp, 2015 yılında açıyoruz. Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın temelini bu yıl atıyor, 2017 yılında hizmete sunuyoruz.”

Toplu ulaşım entegre oluyor…

Marmaray, Yenikapı Transfer Merkezi ve Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün 2013 yılı itibariyle tamamlanacağını ve bundan dolayı 2013’ün İstanbul’un ulaşımında çok önemli bir yıl olduğunun altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “Metro, metrobüs, tramvay ve deniz hatları, kesintisiz ulaşım için buluşuyor. Vaad değil, iş yapıyoruz. 2004’te göreve başlarken önce Ulaşım Master Planı’nı hazırlamak suretiyle kentin geleceğini tasarladık. İstanbul’un herhangi bir noktasındaki insanımızın bu kentteki yaşamını kolaylaştırma adına adımlar atmaya çalıştık. Bir şehrin medeniyet ölçüsü, o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanım oranına bağlıdır. Bireysel araçlar yerine toplu taşıma kullanılıyorsa, o şehir medenidir. Bir başka boyutta baktığımızda da toplu taşıma araçları sosyalleşme yerleridir.” diye konuştu.

Dünyanın en ileri teknolojisi…

Başkan Kadir Topbaş, gece gündüz demeden çalışarak, eski yıllarda ihmal edilmiş ulaşım sorununu çözmeye odaklandıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz istiyoruz ki, bu kentte yaşayan her insan, bir ülke özelliği gösteren bu şehrin herhangi bir noktasından başka bir noktasına metro ile erişebilsin. Yani, ‘her yerde metro, her yere metro’ olsun. Dünyanın pek çok kenti, yıllar öncesinde metro projelerini hazırladı ve kullanıyor. Biz de, gecikmiş olan bu sistemi çok daha fazla çalışmak suretiyle bugünkü şartların getirdiği en ileri teknoloji ile dünyanın en modern metrolarını kentimize kazandırmaya çalışıyoruz.”

En büyük metro ağına sahip 2’nci kent…

Başkan Topbaş, göreve geldiklerinde yaptıkları Ulaşım Master Planlarının hayata geçtiğinde, İstanbul’un dünyanın hatırı sayılır metro hatlarından birine sahip olacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “New York’un 800, Londra ve Tokyo’nun 500, Paris’in 400 kilometreye  ulaşan metro ağlarını dikkate alırsak, 2019 yılı sonrasında dünyada New York’tan sonra en büyük metro ağına sahip 2’nci kent, İstanbul olacak. Bu bir hayal değil, bu bir proje. Adım adım uygulamaya koyuyoruz. Yerin 30-40 metre altında 24 saat esaslı olarak İstanbul’u demir ağlarla örmeye çalışan, emeği geçen, alın teri döken insanlarımız var. Kendilerine teşekkür ediyorum, bir tarih yazıyorlar. Şu anda biz, 1873’te yapımı başlayan ve 1875’te tamamlanan tünel metrosunu yapanları bilmiyoruz ama kullanıyoruz. Kentin önemli ihtiyacını karşılıyor.”

Çevre, metro ile kurtulur…

İstanbul’un pek çok Avrupa ülkesinden daha büyük olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bütçemizin büyük bir bölümünü, yani yüzde 55’ini ulaşıma yatırdık. Otobüslerimizi yeniliyoruz. Metrobüs Hattı, geçici bir çözüm olarak hizmet veriyor. Diyoruz ki, bu kentte esas metro ile sistem daha doğru olacaktır. Tarih ve çevre metro ile kurtulur.” diye konuştu.

Metro, bir kentin hayatıdır…

Başkan Kadir Topbaş, gazetelere, İstanbul’da planlanan ulaşım projeleri ile ilgili ilanlar vermeleriyle ilgili olarak da şöyle konuştu: “Metro, kentin hayatıdır. Çünkü saatte 50-70 bin insan tek yönde taşınıyor. Bu kadar büyük  projeleri belediye bütçesiyle yapmış başka ülkeler yok. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz, kendi bütçemizle yapmaya çalışıyoruz. Gerçekten büyük bir başarı olarak kabul ettiğimiz bu yatırımlar, dünyada gittiğimiz her toplantıda bizlere soruluyor ve aldıkları cevaplar karşısında hayranlıklarını gizleyemiyorlar. ‘Bugün burada niçin anlatıyor, niçin gazetelere ilan veriyoruz?’ Diyoruz ki, İstanbullu bu gazete kupürlerini saklasın. Yakın gelecekte görecek ki, her biri gerçekleştikçe kendisinin de yaşamı kolaylaşacak. Diğer taraftan geleceğini buna göre planlasın. Nerede oturacağını, işine nasıl gideceğini görsün. Artık herkes yürüme mesafesinde bir metroya ulaşacak. Bunlar hayal değil. Bunlar proje. Gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz.”

İstanbul, demir ağlarla örülüyor…

Başkan Topbaş, metro kelimesinin duyulma ihtimalinin bile olmadığı yerlere metro projeleri yaptıklarına dikkat çekti. “Sarıyer’e de Beykoz’a da metrodan bahsediyoruz. Yani İstanbul’da metronun gitmediği ilçe kalmayacak. İstanbul’u demir ağlarla örmekteyiz.” diyen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir hayalden bahsetmiyoruz. Ortaya koyduğumuz ve başarıyla hayata geçirdiğimiz güzelliklerden bahsediyoruz. İstiyoruz ki, İstanbul’da yaşayan herkes yaşamının tadını alsın. İstanbul’daki metro ağları dünyanın en ileri teknolojisi. Dünyanın neresinde hangi teknoloji varsa daha iyi halde buraya uyguladık. Makinistsiz kullanılan metrolar var. Böyle ileri teknoloji. New York’ta görüştüğümüz kimseler bu hatları kullanmış ve övgüyle bahsettiler. Kilometresi 100 milyon lira civarında olan böyle bir yatırımı İstanbulluların bize emanet ettiği bütçe ile ortaya koyuyoruz. Bir söz var, ‘Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz.’ diye. Bizim derdimiz; bu kent, bu ülke hak ettiği yere gelsin. Artık İstanbul’da ulaşım rayına oturuyor. Artık sistem ağırlıklı raylı sistemler dönemi başlıyor. Bireysel araç kullanma dönemi bitecek.”

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından çalışma arkadaşları ve isimsiz kahramanlar olarak nitelendirdiği metro işçileriyle birlikte sahnede basın mensuplarına poz verdi.