Muhteşem kapanış… 21.9.2013

İstanbul ve Güney Kore’nin Gyeongju şehri arasında kültür bağı oluşturmak amacıyla düzenlenen ve 23 gün boyunca kentte kültür şöleni yaşatan İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, Ayasofya Meydanı’nda düzenlenen muhteşem bir törenle sona erdi. Expo ile İpek Yolu’nun tekrar hayat bulduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, turizme, ekonomiye ve insani ilişkilere de önemli katkılar sağlandığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan ve Türkiye’de düzenlenen “ilk” kültür exposu olan İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, Ayasofya Meydanı’ndan düzenlenen muhteşem bir törenle son buldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gyeongju Valisi Kim Kwan Yong’ın yanı sıra pek çok İstanbullunun ve turistin katılımıyla gerçekleşen şölende, Türkiye ve Kore kültürünü yansıtan halk dansları büyük beğeni topladı.

Bin yıllık İpek Yolu yeniden hayat buldu…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, Asya’nın en doğusu ile İstanbul’u buluşturan kültür exposunun, insanlığın ortak lisanı olduğunu ve bin yıllık İpek Yolu’nun tekrar başlatılması adına önemli bir proje olduğunu söyledi. İstanbul’un, farklı kültürlerin birarada barış içinde yaşadığı gerçek anlamda bir barış şehri olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Yol, buluşma ve birliktelik” sloganıyla düzenlenen expoya emeği geçen herkese teşekkür etti.

Expo, dünyaya kültürel bir yansıma sundu…

Küreselleşerek küçülen dünyada insanlığın birbirine daha çok yaklaştığını belirten Başkan Topbaş, “İnsanlar, böyle bir süreçte mekanları ve zamanı ne kadar çok birlikte kullanırsa, dünya barışına da o kadar fazla katkı sunarlar. Bugün kapanışıyla aslında yeni bir başlangıca adıma attığımız expo, dünyaya güzel bir kültürel yansıma sundu.” dedi.

Dünya, İstanbul’daki heyecanı ve estetiği gördü…

Başkan Kadir Topbaş, Güney Kore ile 60 yıl önce başlayan dostluğun, expo vesilesiyle daha çok gelişmesini arzu ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbullular, turistler ve televizyon başındaki dünyadaki pek çok insan, bu expo ile şehrimizdeki heyecanı ve estetiği izledi. İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün turizme, ekonomiye ve insani ilişkilere önemli katkılar sunduğuna inanıyorum. Güney Korelileri İstanbul’u daha iyi tanımaya davet ediyorum, Türkiye’ye bekliyoruz. Aynı şekilde ülkemizin insanlarının da bu güzel kültürü görmeleri için Güney Kore’yi ziyaret etmelerini istiyoruz.”

Expo ile dünya kültürü zenginleşti…

Gyeongju Valisi Kim Kwan Yong da, İstanbul’un tarihi mekanlarına 23 gün boyunca kültürel zenginlik katan expo için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Tarihi İpek Yolu üzerinde buluşan İstanbul ve Gyeongju şehirlerinin, expo ile yeni bir iletişim başlattıklarını belirten Yong, “Bu exponun, dünya kültürünün zenginleşmesine ve insanoğlunun refahının artmasına büyük katkı sağladığına inanıyorum. İki şehrin kültürel etkinliklerle birbirini tanıması, dünya barışına da büyük katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Türk misafirperverliğini kalbimde saklayacağım…

Uluslararası medyanın ilgi gösterdiği ve 5 milyona yakın insanın takip ettiği expoya, Birleşmiş Milletler ve UNESCO’nun da destek vermesinin çok önemli olduğunu ifade eden Yong, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. İstanbul ve Gyeongju, yeni İpek Yolu’na öncülük eden tarihi şehirler olarak birlikte gelişmeye devam edecek. Türkiye ile Güney Kore de, bundan sonra siyasi, kültürel ve ekonomik olarak daha çok işbirliği içinde olacak. İstanbul ile kurduğumuz güzel ilişkilerden gurur duyuyorum. Türk misafirperverliğini uzun zaman kalbimde saklayacağım.”

Başkan Topbaş’a Fahri Hemşehrilik Beratı…

Törende, Başkan Kadir Topbaş ile Vali Kim Kwan Yong, birbirlerine şehirlerinin Fahri Hemşehrilik Beratı’nı takdim ettiler. Karşılıklı hediyelerin verildiği tören, Başkan Topbaş ve Vali Yong’un, İstanbul ve Gyeongju şehirleri arasındaki işbirliği protokolünü imzalamasıyla son buldu.