Kahire ve Giza’ya tam destek! 5.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ, İETT, KİPTAŞ, İSTAÇ, İSPARK ve İSBAK genel müdürleriyle birlikte Mısır’da çeşitli temaslarda bulundu. Başkan Topbaş, Başkent Kahire ve Giza’ya ulaşım, altyapı, çevre ve atık yönetimi konularında tam destek vereceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başkan Kadir Topbaş, İSKİ, KİPTAŞ, İETT, İSTAÇ, İSPARK ve İSBAK genel müdürleri ile birlikte Kahire’de bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacaklarını söyledi.

 

Yerel yönetimler önem kazanıyor...

Günümüzde yerel yönetimlerin her geçen gün daha da önem kazandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Dünyada artık şehirler yarışıyor. Bundan dolayı da şehirler, ülkelerin gelişiminde önemli rol oynuyorlar. Kahire’nin Mısır’ı taşıdığı gibi İstanbul da Türkiye’yi taşıyor. Yerel yönetimleri ön plana çıkaran, yerel yönetimlerle paylaşımında bulunan hükümetlerin olduğu ülkelerde önemli gelişimler sağlanıyor. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da, geçmişte yerel yönetici olduğundan dolayı, yerel yönetimlerin önemini bilip bu şekilde devrimsel reformlar yaptı” dedi.

 

Arap Baharı’ndan sonra Kahire ile bilgi ve deneyimlerini  paylaşmak adına bir takım ilişkiler kurmaya karar verdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle İstanbul’da başarılı çalışmaların altına imza atan İSKİ, İETT, KİPTAŞ, İSTAÇ, İSPARK, İSBAK gibi şirketlerimizin genel müdürleriyle birlikte ulaşım, altyapı, çevre, çevre yönetimi, atık yönetimi gibi konular başta olmak üzere fikir alışverişinde bulunacağız. Bizler de gittiğimiz bazı ülkelerdeki değişim ve dönüşüm çalışmalarını dikkate almak suretiyle bir takım bilgiler ediniyoruz.”

 

Kahire’de önemli temaslar...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül, İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu, Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile birlikte Kahire ve Giza’da önemli temaslarda bulundu. Kahire Valisi Osama Kamal ve Giza Valisi Ali Abdal Rahman ile görüşmeler yapıldı.

 

İstanbul’dan Kahire ve Giza’ya tam destek...

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Kahire ve Giza’ya su, atıksu, ulaşım, çevre, çevre yönetimi, atık yönetimi, trafik, ulaşım, sinyalizasyon konusunda destek vereceklerini söyledi. “Karşılıklı görüşmeler yapılıp komisyonlar kurulduktan sonra “Tam destek vereceğiz” diyen Başkan Topbaş, “Sağlıklı kentler kurmak için birbirimizin tecrübelerinden yararlanmamız lazım. Akıllı şehirler için bize ekiplerinizi gönderin, eğitelim. Kapılarımız, dostlarımıza sonuna kadar açıktır. Kardeşliğimizin getirdiği sorumluluklar var. Siz kardeşlerimize elimizden gelen tüm desteği vereceğiz” dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini aradığını ifade eden Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımızın size selamını iletmekten memnuniyet duyuyorum. Elimizden gelen tüm desteği size vermemizi önemle istediler. ‘Ortak çalışmalarımızla Kahire ve Giza’ya kardeşliğimizi gösterelim’ dediler” diye konuştu. Toplantıda konuşan Kahire Valisi Osama Kamal da, her türlü yardıma ihtiyaçları olduklarını belirterek, “Sizler kısa sürede çok büyük işler yaptınız. Bu tecrübelerinizden faydalanmak isteriz” dedi.

 

Başkan Topbaş: “İnsanlara eşit davranın”

Başkan Topbaş daha sonra Kahire Valilik Meclisi’nde bir konuşma yaptı. Kahire Valilik çalışanlarına hitap eden Başkan Kadir Topbaş, ‘İnsanlara eşit davranın. Yetim hakkı yemeyin’ diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Vatandaşa rağmen bir şey yapılamaz. İnsanlara değer verin. Adaletli olun ve kaynakları doğru kullanın. Devletin şefkat eliyle hizmet verin. Acele etmeyin ama çabuk olun. Biz, bu sistemle kısa zamanda çok büyük işler başardık. Bu başarıyı, üstelik kaynaklarımızın aynı olmasına rağmen yakaladık. Bunun temelinin doğru insanı, doğru parayı, doğru zamanı, doğru yerde kullanmaktan geçtiğini gördük.”

 

Başkan Kadir Topbaş’ın konuşması büyük alkış alırken bazı meclis görevlileri gözyaşlarına hakim olamadı.