İstanbul, Pakistan’a örnek oluyor 18.9.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Pakistan’ın Pencap Eyaleti arasında atık yönetimi konusunda işbirliği protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan Başkan Topbaş, Pakistan’a her konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Shahbaz Sharif ve beraberindeki heyetle biraraya geldi. İstanbul Four Seasons’da gerçekleşen görüşmede, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ile İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül de hazır bulundu. Görüşmede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTAÇ’la Pencap Eyaleti’ndeki 6 şehrin atık yönetimi konusunda projelendirme çalışmaları yapmak üzere anlaşma imzalandı. İSKİ ile de işbirliği protokolü yapıldı.  

Pakistan’a her konuda yardımcı olmaya hazırız…

Başkan Kadir Topbaş, imza töreninde yaptığı konuşmada, daha önce Pencap Eyaleti ile katı atık yönetimi, toplu taşıma ve Metrobüs Hattı’na benzer ulaşım sistemi kurulması yönünde çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Sayın Başbakan, iki ülkenin dostluğu ve işbirliği konusunda büyük çaba sarf ediyor. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de her konuda Pakistan’a yardımcı olmaya hazırız.” dedi.

İstikrarlı ve kararlı yönetim anlayışı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde başlattığı hizmet anlayışını devam ettirdiklerini belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin başarısında istikrarlı ve kararlı bir yönetim anlayışı var. Başarımızı buna borçluyuz. 2004 yılında göreve geldiğimde, Avrupa’daki meslektaşlarıma Türkiye’nin ve İstanbul’un gelecekteki başarılarından bahsediyordum. O zamanlar bana çok iddialı konuştuğumu söylemişlerdi. Ama şimdi gelip bana bu başarıyı nasıl yakaladığımızı soruyorlar. Ben de onlara Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin kararlı ve istikrarlı olmaları sebebiyle bu başarıyı yakaladığımızı söylüyorum.”

Başbakan Sharif’ten, Metrobüs’e övgü…

Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Shahbaz Sharif de, Başkan Topbaş’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek, “Türkiye ve İstanbul’la çok özel bir dostluğumuz var. Yaptığımız işbirlikleriyle Pakistan daha da ileriye gidiyor.” dedi. Pakistan’a kurulan ve altyapı ile mühendislik hizmetleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Metrobüs Sistemi’nden de övgüyle bahseden konuk Başbakan, “23 km’lik hattımızda günde 120-130 bin yolcu taşıyoruz. Pakistan’a tren yollarından daha güvenli bir sistem kurduk. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı hizmetle İstanbul’un en büyük sorunu olan su sorununu çözdü. Şimdi de Türkiye Başbakanı olarak Türkiye ekonomisini dünya da 16’ncı büyük ekonomi seviyesine yükseltti. İstikrarlı olmanızın sebebi de koalisyon hükümeti olmamanızdan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, imza töreninin ardından, kendi kullandığı araçla Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Shahbaz Sharif’i Malta Köşkü’nde çay içmeye götürdü.