Başkan Topbaş, gelişen İstanbul’u anlattı! 16.9.2013

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Akademik Konsey Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Vakfa emeği geçenlere ödüllerini takdim eden Başkan Topbaş, 9 yılda 60 milyar TL yatırım yaptıkları İstanbul’da metro yatırımlarına öncelik verdiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Akademik Konsey Toplantısı’na katıldı. İstanbul WOW Otel’de düzenlenen organizasyonda, vakfa emeği geçenlere ödüllerini takdim eden Başkan Topbaş, yapılan yatırım ve hizmetlerle dünyanın merkezi haline gelen İstanbul’un belediye başkanlığını yürütmekten büyük onur duyduğunu söyledi. İstanbul’un tarihi dokusunu ve güzelliklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul, bu kadar zengin tarihinden dolayı gerçek anlamda barış ve hoşgörü kentidir. İstanbul’da, bir ülke özelliğinde zenginlik var. Ekonomik anlamda dünyanın odak noktasındadır.” dedi.

İstanbul, dünyanın en modern metro ağına sahip…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a yapılan ulaşım, eğitim, spor, sağlık ve turizm alanındaki yatırımlarla ilgili de bilgi vererek, “İstanbul, dünyanın en iyi, en modern metrolarına sahip kenti haline geldi. Metro ağı, 2023 yılında 800 kilometreye ulaşacak. 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesi yüzde 15 artacak. Yatırımlarımızda öz kaynaklara ağırlık verdik. 29 Ekim’de Marmaray’ın açılmasıyla şehrin doğu batı aksında iki kıta arasında ulaşım büyük oranda kolaylaşacak.” diye konuştu.

Taksim Altgeçidi, doğru bir proje…

Taksim Yayalaştırma Projesi’nin çok doğru bir yatırım olduğunu belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Taksim Altgeçidi, dünyaya örnek gösterebilecek kadar kaliteli. Geçmişte orada metrodan çıkan insanlar karıncaların yeryüzüne çıkışı gibi yoğunluk oluştururdu. Trafikteki araçlar ve insanlar adeta birbiriyle yarışmaktaydı. Bugün İstanbul’da 3 milyona yakın araç var. Yeni yollar ve alternatifler geçiş alanları ile yayaya daha rahat hareket edecek imkanlar sağlamalısınız. Taksim’de bu yaptığımız iş doğru, İBB Meclisi ve Koruma Kurul’u tarafından da onanmış bir projedir. Yüzeyde henüz bir şey yapmadık sadece beton döktük. Taksim’de yeşillendirme, kısmen ağaçlandırma, şehir mobilyaları ve zemin kaplaması çalışmaları yapılacak. Hatta çevre binalarının cepheleriyle ilgili çalışmalar var.”

Kanal İstanbul, cesur bir yatırım…

Başkan Kadir Topbaş, Kanal İstanbul’un hükümetin önemli projeleri arasında yer aldığını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul Boğazı’ndan yılda 60 bin civarında gemi geçiyor. Bunun 17-18 bini tanker ve petrol taşıyor. İstanbul Boğazı, sit alanı olmasına rağmen, açık deniz kabul ediliyor. Boğaz’a radarlar için bir takım kuleler dikildi. Ancak dümen kilitlendiği zaman kuleler de bir şey ifade etmiyor. Boğaz’da ciddi sıkıntılar yaşanabilir. İstanbul Boğazı’ndan gemi geçişi bu kadar tehlike olmasaydı, böyle yeni bir kanal açmak gerekmezdi. Giderek artan petrol sarfiyatı, gemi taşımacılığının devam etmesi gibi gelişmeleri düşündüğünüzde İstanbul Boğazı’nı kurtarmak adına böyle bir adım atmak gerekliydi. Bu, büyük bir cesaret gerektiren, gerekli bir yatırım. İstanbul’u kurtarmak adına böyle bir adım atmak gerekiyor.”