Dünyanın tüm renkleri Sultanahmet’te... 16.9.2013

İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda kurulan İpek Yolu Pazarı, İstanbulluları farklı kültürlerle buluşturuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatkarların el sanatı ürünlerinin yer aldığı pazarı ziyaret eden Başkan Topbaş, farklı kültürlerin biraraya geldiği pazarın insanlar arasındaki dostluğu pekiştirdiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında Sultanahmet Meydanı’nda açılan İpek Yolu Pazarı’nı gezdi. Dünyanın çeşitli kültürlerinin el sanatlarının ve doğal ürünlerinin yer aldığı stantları inceleyen Başkan Topbaş, sanatkarlarla bir süre sohbet etti.

Başkan Topbaş’a yoğun ilgi…

Başkan Topbaş, toplam 94 standın yer aldığı İpek Yolu Pazarı’nda, sanatkarlarla ebru yaptı, geleneksel enstrümanları çaldı. Doğal ürünlerin tadına bakan ve yerel kostümler deneyen Başkan Topbaş’a İstanbulluların yanı sıra turistler de yoğun ilgi gösterdi. Başkan Topbaş, özel bir Güney Kore televizyonuna verdiği röportajda; expo ile Gyeongju’dan başlayıp, İstanbul üzerinden Avrupa’ya uzanan tarihi İpek Yolu’nu canlandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Expo, dünya barışına katkı sunacak…

Dost ve kardeş ülke Güney Kore ile Türkiye’nin ilişkilerinin hızla geliştiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, iki ülke arasındaki ekonomik ve insani ilişkileri daha da geliştireceği gibi dünya barışına da katkı sunacak. Farklı kültürleri biraraya getirdiğimiz İpek Yolu Pazarı, dostluğumuzu pekiştiriyor. Expo, Güney Kore ile Türkiye ilişkilerinin daha da gelişmesinde bir başlangıç oluyor. İstanbul’dan dünyaya barış ve kardeşliği haykırıyoruz.” diye konuştu.