Başkan Topbaş öğrencilerle buluştu 16.9.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın açılışında öğrencilerle buluştu. 8,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan ve Türkiye’nin en büyük imam hatip lisesi kampüsü olan Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim ve öğretim yılı, Başkan Topbaş’ın katıldığı törenle başladı.

Türkiye’nin en büyük ve en modern imam hatip lisesi kampüsü olan Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından törenle hizmete açıldı. Törene AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş ve Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı’nın yanı sıra çok sayıda veli ve öğrenci de katıldı.

Başkan Kadir Topbaş törende yaptığı konuşmada, Hz. Mevlana’nın ‘Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar’ sözünü hatırlatarak, “Globalleşen dünyada ülkelerin gücü nüfusla değil, yetişmiş insan gücüyle ölçülüyor. Bütün çocuklarımız, bebekliklerinden itibaren dünyanın başka noktasındaki çocuklarla rekabet halinde yaşıyor. Dünya ciddi bir rekabet içinde. Çocuklarımızın bu yarışta geri kalmaması gerekiyor.” dedi.

Türkiye’de binlerce derslik yapıldı…

Başbakan Erdoğan ile birlikte Türkiye’de eğitime çok önemli bir bütçe ayrıldığını belirten Başkan Topbaş, binlerce yeni dersliğin yapıldığını ve okulların yenilendiğini hatırlattı. UCLG Başkanı olarak seyahat ettiği ülkelerde Türkiye’ye bakışın çok olumlu hale dönüştüğünü gördüğünü ifade eden Topbaş, dünyadaki dost ülkelerin Türkiye’den beklentisinin çok yüksek olduğunu ve bunun için eğitimin en öncelikli konu olduğunu kaydetti.

Eğitimde en büyük sorumluluk ailede…

Başkan Topbaş, eğitimin aileden başladığını ve ailelerin çocuklarının yapmasını istediği güzel davranışları önce kendilerinin sergilemesi gerektiğinin önemine dikkat çekerek, “Eğer siz okumuyorsanız, çocuğunuza ‘oku’ demenin bir anlamı yok. Çocuk sizi okurken görecek ki, o da öyle yetişsin. Büyük bir sorumluluğu üzerinde taşıyan bir milletin evlatları olarak üzerimizde çok büyük bir yük var. Bir cemiyetin bozamadığı bir insanı bir arkadaş bozar. Çocuklarımızın çok dikkatli olması gerekiyor.” diye konuştu.

Okula ismini veren hocaya hürmet…

İstanbul’da bu yıl ilköğretim ve liselerde 2 milyon 700 bin öğrenci ile 104 bin öğretmenin ders başı yaptığını dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “ İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımın yanı sıra eğitimde de çok ciddi yatırımlar yaptık. Türkiye’nin en büyük ve modern imam hatip okulu olan Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğretmen ve öğrencilerin çabalarıyla anlam kazanacak. Okula adını veren Mehmet Emin Saraç, 1958-59 ders yılında imam hatip lisesinde benim de hocamdı. Hocamız, her zaman duasına muhtaç olduğumuz çok muhterem bir kişi. Allah kendisine sıhhat ve afiyet içinde uzun ömürler versin.”

Böyle modern ve iddialı bir okuldaki bütün öğrencilerin tablet bilgisayara sahip olmalarını ve derslerini bu şekilde takip edebilmeleri gerektiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Vural’dan bütün öğrencilere tablet verilmesi sözünü aldı.

Yarınlar çocuklarımızın...

Şimdiki neslin modern okullarda çok daha başarılı olacağına inandığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yarınlar sevgili çocuklarımızın… Biz, okulumuza yaz-kış vapura yetişmek için koşarak, yamaç tırmanarak gidiyorduk. Şimdi Başakşehir’e metro yaptık. Otobüslerimiz son derece modern. Hep birlikte ülkemizi daha ileri taşımalıyız. İBB ve UCLG Başkanı sıfatıyla Birleşmiş Milletler’in bu yılki açılış toplantısına davet edildim. Bu sizin gururunuz. Sizin adınıza ve İstanbul için dünyada konuşuyoruz. İstiyoruz ki, bizden sonra da güzel nesiller yetişsin ve dünyaya yön versin. Böyle güzel bir okuldan dünyaya yön verecek nesiller çıkması lazım.”

4 spor salonu, 12 laboratuvar…

Başakşehir 2. Etap’ta 60 bin metrekarelik kapalı alan üzerine inşa edilen 104 derslikli Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi kampüsünde; 4 adet kapalı spor salonu, 12 adet laboratuvar, 2 adet konferans salonu, 4 adet cep sinema ile 308 kapasiteli yurt binası yer alıyor.