Başkan Topbaş, BBC ve CNN Türk’te “2020’ye hazırız” dedi… 6.9.2013

İstanbul’un 2020 Olimpiyatları'na adaylığı konusunda Arjantin’de BBC ve CNN Türk’e açıklamalar yapan Başkan Kadir Topbaş, “Çok iyi hazırlandık. Müjdeli haberlerle Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Milletimizden dualar bekliyoruz” dedi.

İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapmak için, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te, Tokyo ve Madrid ile yarışıyor. 7 Eylül 2013 tarihinde (TSİ) ile 23.30-00.30 saatleri arasında yapılacak oylamada, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına evsahipliği yapacak şehir açıklanacak.

Bir heyetle birlikte Buenos Aires’te bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, burada İngiliz BBC ve CNN Türk televizyonlarına verdiği röportajda İstanbul’un kararlılığını bir kez daha vurguladı. “Dakikaları sayıyoruz, büyük bir heyecan. Benim için de milletim adına büyük bir onur” diyen Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“Burada arkamızda büyük bir güç olduğunu hissediyoruz. Çok çalıştık, hazırlandık. Olimpiyatların İstanbul’a alınması konusunda milletimizin büyük bir istek ve arzusu var. Hükümetimiz ve belediye olarak çok iyi hazırlandık. Diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları da ciddi destekler verdi. Sonuç açıklanıncaya kadar kendimizi diğer şehirlerle eşit mesafede olarak değerlendiriyoruz. Etik olan da bu…”

“İnşallah dünyada ilk kez iki kıta üzerinde birden Olimpiyatlar düzenlenir ve bunun da müjdesini burada biz alırız” diyen Kadir Topbaş, İstanbulluların oylamayı canlı olarak izlemesi ve sonrasındaki kutlamalar için şehrin 9 ayrı noktasında hazırlık yaptıklarını belirterek, “İstiyoruz ki bu coşkuyu ulus olarak meydanlarda hep birlikte yaşayalım” şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine İstanbul’un 2020 Olimpiyatlarına çok hazırlıklı olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, şehrin Olimpiyat bütçesinin de rakip şehirlerden daha fazla olduğuna dikkat çekti. 3. köprü ve metro ağı gibi yatırımların tamamlanmasıyla İstanbul’un 2020 yılında ulaşım konusunda hiç sorun yaşanmayan modern bir şehir haline geleceğini aktaran Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sporcular oyun alanlarına deklere ettiğimiz 29 dakikanın da altında gidebilecekler. Bunu yakalıyoruz. Her alanda hazırlıklarımızı yaptık ve iyi bir sunum yaptık, anlattık. Yarın da Sayın Başbakanımızın katılımıyla Arjantin’de son sunumumuzu yapacağız. Diğer aday kentlerde sunumlarını yapacak ve geri sayım başlayacak. İnşallah bu heyecanı vatandaşlarımızla ve dostlarımızla yaşayarak İstanbul 2020’yi mutlulukla haykırırız.

“Kadir Topbaş, “Objektif olarak baktığımızda burada İstanbul’un bir adım önde olduğunu gördük. Son olarak İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Times Gazetesi de –Türk lokumu Olimpiyatları hak ediyor- manşetiyle bize desteğini verdi. Gerçekten biz bir adım önde miyiz?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi;

“Şu anda bizim açımızdan ‘Üç aday kent eşit mesafede’ demek daha doğru. İspanya ve Japonya heyetleri de yoğun bir katılımla buradalar. Bizim gelenlerimizin daha kalabalık olduğunu da gördük. Ama bundan ziyade, ‘neleriniz var, projeleriniz neler?’ diyerek bizlere oy verecekler. İyi bir seçici ekibe biz de doğru olan, ayakları yere basan ve gerçekleştirilebilecek projeler ortaya koyduk. İstanbul’da tüm hazırlıklarımızı gösterdik. Yarınki sunumumuz da önemli. Müjdeli haberlerle Türkiye’ye dönmek istiyoruz. ‘Ya nasip’ diyoruz. Milletimizden dualar bekliyoruz.”