İstanbul’a olimpiyat yakışır! 5.9.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak şehrin açıklanacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi Toplantısı için Arjantin’e gitti. Havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Topbaş, İstanbul’un olimpiyat şehri tacını başına takma vaktinin geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak şehrin açıklanacağı Arjantin’e gitmeden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Gücümüz, enerjimiz, heyecanımız var…

Başkan Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sürecin en başından itibaren güçlü bir irade ortaya koyduğunu vurgulayarak, “Spor Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımız kararlılık gösterdi. Olimpiyat Komitemiz çok titiz çalıştı. İş dünyamız sponsorluk anlamında üzerine düşeni yaptı. Sivil toplum örgütlerimiz ve medyamız desteklerini esirgemedi. Milletimiz de ev sahipliği arzusunu en güçlü şekilde ortaya koydu. Çalışma takvimimiz belli. Sonuçta İstanbul’un zirve şehir olacağını öngörebiliyoruz. Gücümüz, enerjimiz, heyecanımız, kaynağımız var.” diye konuştu.

 

İstanbul’a olimpiyat gururunu yaşatmak istiyoruz…

Arjantin’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Türkiye’den kalabalık bir heyetin hazır bulunacağını belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Görevi, daha önemlisi olimpiyat gururunu alıp, İstanbul’a getirmek istiyoruz. İhtiyatlı iyimserliğin de ötesinde özgüven dozu yüksek bir umuttan söz edebiliriz. Zira Türkiye, beşinci kez aday oluyor. Daha önce 2000, 2004, 2008 ve 2012 Yaz Olimpiyatları’na aday olmuştuk. Ama ilk kez bu kadar hazırız ve güçlüyüz. 2020 yılında İstanbul’un hangi hedeflere ulaşmış olacağını öngörebiliyoruz. Geleceği öngörebilmenin yolu onu planlamaktır.”

 

Olimpiyat tacını takmanın vakti geldi…

“Türkiye’nin itibarını yükseltecek bu tür süreçler, milletçe tek yürek olup attığımız zamanlardır. Bu zamanlarda ayrılık gayrılık olmaz.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Hep birlikte ortak hedefe kilitleniriz, odaklanırız. Bu milletimize ait bir güzelliktir. Çok özverili, titiz ve bilinçli bir çalıma yürütüldü. Herkes üzerine düşen görevi büyük bir hassasiyetle yerine getirdi. Şimdi, verilen bu emeklerin meyvesini almak istiyoruz. İstanbul; tarihiyle, kültürüyle, barış ve hoşgörü misyonuyla en değerli taçları başında taşıyor. İstanbul’un olimpiyat şehri tacını da başına takmasının vakti geldi diye düşünüyoruz. İşte bu duygularla yola çıkıyoruz. Milletimizden dua bekliyoruz.”

 

İstanbul, beklentisi yüksek bir şehir…

Bir gazetecinin “İstanbul’un şansını nasıl görüyorsunuz?” sorusu üzerine de Başkan Topbaş, “İstanbul, tarihi ve coğrafyasıyla beklentisi yüksek bir şehir. Karar komitesi herkese aynı mesafede. Böylesine bir devlet desteği hiçbir zaman olmamıştı.” cevabını verdi. Başkan Kadir Topbaş, basın toplantısının ardından, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ ile birlikte Arjantin’e hareket etti.