Başkan Kadir Topbaş, BM Üst Düzey Paneli’ne katıldı 1.11.2012

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Konusunda Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”nin Londra’da yapılan ikinci toplantısına katıldı. Başkan Topbaş, panelde ana başlığın yoksulluğun ortadan kaldırılması olması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban ki-Moon’un daveti üzerine “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli”ne seçilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta düzenlenen Üst Düzey Paneli birinci toplantısının ardından, Londra’da yapılan ikinci toplantıya katıldı. İngiltere Başbakanı David Cameron’un başkanlık yaptığı toplantılarda, Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yoksulluğu ortadan kaldırma çabaları ile güvenlik ağları, besin güvenliği, sağlık, eğitim, sosyal kapsayıcılık konuları ele alındı.

 

Başkan Topbaş, İSMEK’i örnek gösterdi...

İnsani gelişme başlıklı oturumda söz alan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’de yerel yönetime verilen önemin, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden gelen tecrübeleri ile arttığını ifade ederek, “10 sene öncesinde yüzde 14’lerde gezen işsizlik oranı artan nüfusa rağmen bugün yüzde 8’e indi” dedi.

 

Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (İSMEK) Projesi’nden örnekler vererek sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, Kalkınma Hedefleri ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’nin temel noktasını oluşturan yoksulluğu ortadan kaldırma hedefi ile İSMEK’ten bugüne kadar eğitim alan 1 milyon 300 bin kişinin yüzde 85’inin kadın olmasıyla cinsiyet eşitliği hedefine büyük çapta katkıda bulunuyoruz. Yerel yönetimlerin, bu gibi örnekler ile kalkınma sorunlarının çözümünde aktif çözüm ortağı olarak yer alması gerekiyor. İSMEK kursları, bu bakımdan uygulanabilir ve istihdama katkı sağlayan bir proje.”

 

“Yoksulluk ana başlık olmalı”

Başkan Kadir Topbaş, 23 ülkeden üst düzey yetkilinin katıldığı toplantıdaki konuşmasını şöyle tamamladı: “Gerçekçi olalım. Yoksulluk sadece besin güvenliği gibi tek bir boyutta değil çok boyutlu bir konu olarak düşünülmeli. Bu anlamda panelin vizyonunu belirlerken, yoksulluğun ortadan kaldırılması ana başlık olarak düşünülmeli. Bu konuya etkisi olacak istihdam, adalet, eşitlik ve sürdürülebilir büyüme gibi konular ise alt başlıklar olarak ele alınmalıdır.”

 

Hedef, yoksulluk ve eğitimsizlik…

Toplantı sonrası İstanbul’a dönen Başkan Kadir Topbaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon’un düzenlediği, dünyada yoksulluk, gıda güvenliği, sağlık ve eğitim gibi konuların ele alındığı toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Uluslararası anlamda paylaşılacak böyle önemli konularda seçkin panelistler içinde olmak önemliydi” dedi.

 

Londra’da 20 Ocak 2013 tarihinde tekrar toplanma kararı aldıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “Dünyada başta yoksulluk, cinsiyet ayrımcılığı ve eğitim gibi konularında özellikle sefaletin etkin olduğu ülkelerde çalışmalar yürütülüyor. 2015 yılına vardığımızda alınan mesafeyi ve şehirlerdeki gelişim süreçlerini dikkate alacağız. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın yönettiği toplantıya aralarında Liberya Cumhurbaşkanının da  bulunduğu 26 seçkin panelist katıldı. Önümüzdeki Mayıs veya Haziran ayında rapor tanımlanarak, BM Genel Sekreterliği’ne sunulacak” diye konuştu.