Kore Gazileri unutulmadı… 31.8.2013

Kore Savaşı’nın 60. yılı kapsamında düzenlenen Kore Gazilerine Teşekkür Programı, Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Konuk Başbakan Won, 60 yıl önce Türk askerlerinin yaptığı kahramanlığı hiçbir zaman unutmadıklarını söyledi.

Kore Savaşı’nın 60’ıncı yılı kapsamında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Kore Gazilerine Teşekkür Programı, Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşan Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won, Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluk bağlarının çok kuvvetli olduğunu belirterek, “Ülke olarak 60 yıl önce Türk askerlerinin yaptığı kahramanlığı hiçbir zaman unutmadık.” dedi.

Dostluk bağı artarak devam ediyor…

Kore Gazilerinin hiç bilmedikleri uzak bir ülkeye barış için giderek kurdukları dostluğun sonsuza kadar yaşayacağına inancının tam olduğunu vurgulayan Başbakan Won, “Sizler savaşta hiçbir fedakarlıktan kaçınmadınız. Sadece savaş zamanında değil, ondan sonra da aynı fedakarlığı gösterdiniz. Sizlerin akıttığınız kan ve ter ile iki ülke arasında kurduğunuz kuvvetli dostluk bağı her geçen gün katlanarak devam ediyor ve böyle olmaya devam edecek. Tüm dünya 2002’deki Dünya Kupası maçında size nasıl ilgi ve sevgi gösterdiğimizi gördü. Bu dostluk o kadar büyük ki, hala Kore vatandaşlarının en çok gitmek istedikleri ülkeler arasında Türkiye ilk sırada. Bundan sonra da bundan önce olduğu gibi, iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve toplumsal ilişkiler artmaya devam edecek.” diye konuştu.

Türk askerinin desteği dillere destan…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Türk milletinin her zaman şehitleri hayırla, gazileri de minnetle andığını belirterek, Kore gazilerinin ulvi değerler adına hayatlarını ortaya koyduklarını söyledi. “Kore Gazilerimiz gösterdikleri kahramanlıklarla ülkemize yeni kapılar açmışlardır ve Türkiye-Kore dostluğu da bu kapılardan biridir” diyen Kadir Topbaş, “Bunca uzaklığa rağmen kurulan dostluk ilişkisi imrenilecek kadar önemlidir. Türk askerinin Kore halkının demokrasiye kavuşması için verdiği savaş dillere destandır.” dedi.

Özgürlük ve demokrasi savaşı…

İki ülke arasındaki ilişkilerin kültürel, turizm ve ekonomik alanda her geçen gün arttığını ifade eden Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklılıkların birarada yaşadığı bir dünyanın inşası için çalışıyoruz. Bizi savaş alanında biraraya getiren değerler, özgürlük ve demokrasiydi. Üzerinde yürüdüğümüz yolun taşları da aynı değerlerden oluşuyor.”

Çocukluğunda Kore Savaşı’na asker gönderilmesini ve yaşanan acıları hatırladığını anlatan Başkan Kadir Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Eşimin ölen dayısı da bir Kore gazisiydi. Kore hatıralarını dinlemiş ve savaş yıllarını hatırlayan biri olarak savaşta yaşanan dillere destan kahramanlıkları ve acıları yakinen biliyorum.”

Dostluk şarkısı ele ele söylendi...

Programda konuşmaların ardından muharip gazi temsilcisine madalya takdim edildi ve para ödülü verildi. Tören, katılımcıların ele ele tutuşarak eşlik ettiği Güney Kore dostluk şarkısının söylenmesiyle sona erdi.