Tarihi İpek Yolu canlanıyor! 1.9.2013

Dünyanın kültürü İstanbul’da buluşuyor, tarihi İpek Yolu yeniden hayat buluyor. İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında Güney Kore’den yola çıkan İpek Yolu Konvoyu, 5 ay süren bir yolculuğun ardından İstanbul’a ulaştı. Tarihi yolculuk anısına Galata Kulesi Meydanı’nda yaptırılan İpek Yolu Dostluk Anıtı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong tarafından görkemli bir törenle açıldı.

İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında gerçekleştirilen İpek Yolu Yolculuğu, Güney Kore’nin Gyeongju şehrinde 21 Mart’ta düzenlenen görkemli törenle başladı. Xian (Çin), Dunhuang (Çin), Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran güzergahını takip eden 6 araçlık İpek Yolu Konvoyu, 23 Ağustos’ta Türkiye’ye giriş yaptı. 5 ay sonra Türkiye’ye ulaşan konvoy, Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı’nda törenle karşılandı. Karşılama törenine AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman, Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve Kültür Müdürü Şevket Demirkaya katıldı.

Kadıköy’de coşkulu karşılama…

İpek Yolu Konvoyu, Erzurum, Ürgüp, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ardından 30 Ağustos’ta İstanbul’a ulaştı. Konvoy, Kadıköy Meydanı’nı dolduran binlerce İstanbullu tarafından bayraklarla karşılandı. Törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İpek Yolu Oto Karavanı Başkanı ve Kültür Müdürü Şevket Demirkaya da yer aldı. İpek Yolu Karavanı ekibi, Kent Orkestrası Bando Takımı’nın müzikleriyle neşeli dakikalar geçirdi. 5 aylık bir yolculuktan sonra İstanbul’da son bulan serüven, tarihi İpek Yolu’nun başlangıç ve bitiş noktası olan Gyeongju ve İstanbul’u yeniden hayat bulan bir kültür köprüsü ile birbirine bağladı. Yolculuk süresince “Kültürel İpek Yolu” belgesel filminin çekimleri de yapıldı.

Tarihi dostluk güçlendi...

Tarihi yolculuk anısına yaptırılan İpek Yolu Dostluk Anıtı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong tarafından görkemli bir törenle Galata Kulesi Meydanı’nda açıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Güney Kore ile Türkiye’nin dostluğunun çok eskiye dayandığını ifade ederek, “O kadar güzel birlik ve dostluk ortaya çıktı ki, başka ülkeler arasında böylesine bir ilişkinin olduğunu söyleyemeyiz.” dedi.

İpekyolu’nun en batı ve en doğusundaki iki ülkenin bu işbirliğinin dünyaya çok farklı mesajlar vereceğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul gerçek anlamda dünyanın barış kenti. Farklı kültürler asırlardan beri burada barış içerisinde yaşıyor. İstanbul’da bu anıtın açılması büyük bir anlam taşıyor. Bu anıt sadece Türkiye ile Güney Kore dostluğunu temsil etmiyor. Bu anıt tarihi İpek Yolu’na adeta yeniden hayat veriyor. Biz istedik ki, eskiden sadece ticari özelliği olan İpek Yolu’na dostluk ve kültürel köprü olma özelliği de kazandıralım.” diye konuştu.

Tarihe bırakılan iz; Dostluk Anıtı...

“Türkiye ile Güney Kore dostluğunun geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.” diyen Başkan Topbaş şunları söyledi: “60 yıl önce Güney Kore’nin bağımsızlığını kazanmasında Türk askerleri kahramanlık destanları yazdı. Güney Kore halkı da buna karşılık Türk milletine her zaman vefa gösterdi. Bu anıtla birlikte tarihe bir iz bırakıyoruz. İnanıyorum ki gelecek kuşaklar bizim bu dostluğumuzu çok daha ileri bir seviyeye taşıyacaklar.”

Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’a teşekkür...

Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong da, dijital dönemde bu tür kültürel etkinliklerin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “İki ülke arasında sadece kültürel değil siyasi, idari ve yatırımlar konusunda da işbirliği yapmayı düşünüyoruz. Yakın zaman içerisinde de bunun somut sonuçlarını görmek istiyoruz.

Farklı yerlerde yaşasak da aynı duygular içerisinde bulunmak bizler için büyük mutluluk kaynağı. Bize gösterdikleri yakın ilgiden dolayı Sayın Başbakan Erdoğan’a ve Başkan Topbaş’a hükümetim ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.