İstanbul’da kültür şöleni 31.8.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan ve Türkiye’de düzenlenen “ilk” kültür exposu olan İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, dünyanın kültürünü İstanbul’da buluşturdu. “Yol-buluşma-birliktelik” sloganıyla düzenlenen İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı muhteşem bir açılış töreniyle başladı. Başbakan Erdoğan, 35 farklı mekanda 28 etkinliğin yapılacağı fuarın medeniyetlerin buluşmasına zemin oluşturacağını söyledi.

İstanbul ve Güney Kore’nin Gyeongju şehri arasında kültür bağı oluşturmak amacıyla düzenlenen İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong’un katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Ayasofya Meydanı’nda düzenlenen açılışa, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve Başkan Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda Türk ve Koreli davetli katıldı. Açılış, saygı duruşunun ardından iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Milli marşlar okunurken sahnenin arkasındaki ekranlarda, Kore Savaşı’na katılan Türk askerlerinin fotoğrafları gösterildi.

Expo, medeniyetler buluşmasına zemin olacak…

Konuşmasına izleyenleri Korece selamlayarak başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo’nun bölgede ve tüm dünyada barışa, hoşgörüye ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ederek, “Hele hele 100 bini aşkın insanın öldürüldüğü Suriye’de, binlerce insanın öldürüldüğü Mısır’da bu olaylar cereyan ederken, bölgenin böyle hassas olduğu bir dönemde, barışa her zamandan çok daha fazlasıyla ihtiyacımız olduğu bir dönemde, inanıyorum ki; bu buluşma, medeniyetler buluşmasına da çok önemli bir zemin teşkil edecektir.” dedi.

Kore ile tarihi dostluk pekişiyor…

Expo’nun devletler ile halklar arasında daha yakın, daha güçlü ilişkilerin kurulmasına vesile olmasını dileyen Başbakan Erdoğan, “Misafirlerimize bir şeyi hatırlatmak istiyorum; Bulunduğumuz nokta, dünyanın merkezidir. Türkiye ve Kore Cumhuriyeti arasında tarihin derinliklerine dayanan güçlü bir dostluk bağı vardır. Göktürkler Dönemi’nde başlayan ilişkilerimiz, Kore Savaşı ile yeni bir aşamaya geçti. Kore Savaşı, cephede kader birliği yapan Türk ve Kore halkları arasında, coğrafi mesafeyi ortadan kaldıran kalıcı kardeşlik bağları kurdu. Bizlerin görevi, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin bu özel niteliğini ve samimiyetini, aynı canlılıkla, ancak yeni ve ileri bir vizyonla genç nesillere aktarmak.” diye konuştu.

“Kültür Anlaşması” imzalandı…

Başbakan Erdoğan, kadim dostluğun geçen yıl stratejik ortaklık düzeyine çıkartılması ile işbirliğinin yeni bir safhaya taşındığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kore Savaşı’nda sergilediğimiz karşılıklı dayanışma ruhuna ve siyasi ilişkilerimizin seviyesine uygun olarak, kültür alanındaki ilişkilerimizi de geliştirmek istiyoruz. Ülkelerimiz arasında bugün imzalanan Kültür Anlaşması’nın, gerçekleştireceğimiz ortak faaliyetlerin zeminini oluşturacağına inanıyorum. Yine açılışını yaptığımız Dünya Kültür Fuarı’nı da bu bakımdan önemli bir fırsat olarak görüyorum. Bu fuar, Kore kültürel mirasının tanıtılması amacıyla 1998 yılından bu yana düzenleniyor. 50 ülkeden 1 milyondan fazla ziyaretçi geldi. Güney Kore dışındaki ilk ve tek fuar ise 2006 yılında Kamboçya’da düzenlenmişti. Dünya Kültür Fuarı’nın Güney Kore dışında ikinci olarak İstanbul’da düzenleniyor olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

Başbakan Erdoğan: “Dilerim ki; İpek Yolu’nu demir ağlarla öreriz…”

Başbakan Erdoğan, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından bu tür etkinliklere büyük önem verdiklerini vurgulayarak, Dünya Kültür Fuarı’nın düzenlendiği şehirlerin, güçlü tarihi arka plana sahip yerleşim yerleri olduğunu söyledi. İpek Yolu’nun başlangıç noktasının Gyeongju, son noktasının ise İstanbul olarak kabul edildiğini belirten Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başlattığımız demiryolu ağlarıyla temenni ederim ki, bu İpek Yolu’nu demiryolu olarak öreriz. Doğunun en doğusu ile en batısında yer alan bu iki tarihi kentin biraraya gelmesi, bir bakıma yeni İpek Yolu’nun sembolü olarak görülebilir. Bu fuarın, geçmişte İpek Yolu üzerinde yaşanan kültürel alışverişi ve dinamizmi yeniden canlandırarak, tarihi İpek Yolu’nun ihyasına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

23 gün boyunca kültürel expo heyecanı yaşanacak…

Başbakan Erdoğan, dünyanın önde gelen metropolleri arasında yer alan İstanbul’un, farklı ülkelerden gelecek herkese, 23 gün boyunca “kültürel expo” heyecanını yaşatacağını belirterek, “Fuar kapsamında 35 farklı mekanda gerçekleştirilecek olan 28 etkinlik, doğu ve batı kültürlerinin, bir başka ifadeyle medeniyetlerin buluşmasına zemin oluşturacak.” dedi.

İstanbul, dünya kültürlerine ev sahipliği yapacak…

İstanbul’un medeniyet ve insanlık tarihi bakımından sahip olduğu emsalsiz zenginliklerin, fuar vesilesiyle bir kez daha dünyanın hizmetine sunulacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Asırlardır gerçek anlamda bir barış, hoşgörü ve kardeşlik şehri olan İstanbul’da, fuar süresince bir kez daha dünya kültürlerinin buluşmasını arzu ediyoruz. Burada insanlığın ortak değerlerinin buluştuğu muhteşem bir kültür şöleni yaşanacağına inanıyorum. Güney Kore ile aramızdaki köklü dostluğun, fuarın oluşturduğu samimi dostluk atmosferinde daha da güçlenmesini temenni ediyorum. İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün bölgemizde ve tüm dünyada barışa, hoşgörüye ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum. Güney Kore’den gelen tüm misafirlerimize ‘Hoşgeldiniz’ diyorum.”

İki şehir arasında kültür alışverişi yaşanacak…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, expo ile Türkiye ve Güney Kore’nin tarihi ve kültürel değerlerinin dünyaya tanıtılacağını belirterek, “Türk askerlerinin Kore Savaşı’nda gösterdiği kahramanlık, Kore halkı için ayrı bir yere sahip. İki ülke arasındaki dostluk ‘kan kardeşliğine’ bürünmüş. İstanbul ve Gyeongju şehirlerinin tarihsel birikimleri üzerinden kültür alışverişi gerçekleştirilecek.” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un sadece finans ve ticaret merkezi değil aynı zamanda dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri olmak istediğini ifade ederek, “İstanbul’un geçmişten aldığı mirası geleceğe taşımak için büyük gayret sarf ediyoruz. Bu nedenle şehir diplomasisine büyük önem veriyoruz. Bu fuarın, ülkelerimiz, milletlerimiz ve şehirlerimiz arasındaki bağı daha da güçlendireceğine inanıyorum. İki ülke arasındaki kültürel işbirliğini pek çok alanda pekiştirme fırsatı doğacak.” diye konuştu.

Türk askerlerinin fedakarlıklarını unutmadık…

Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won ise etkinliğin, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ve iki ülke insanının birbirini daha iyi tanımasına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Kore Savaşı’nda Türk askerlerinin onurlu fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmadıklarını belirten Won, “İki ülkenin kan kardeşliğinden gelen iyi ilişkilerini daha da sağlamlaştırıyoruz.” dedi. Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong da, etkinliğin düzenlenmesi dolayısıyla iki ülke liderlerine teşekkür ederek, “Doğu ve batı medeniyetinin ortak noktası olan İstanbul’da kültürle dünyayı ve geleceğimizi tanıtmak istiyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından “Geçmişin Çiçekleri Yeniden Açıyor” temasıyla gece için hazırlanan özel gösteri sunuldu. Gösteri sırasında futbol maçlarındaki Türkiye ve Kore taraftarlarının fotoğrafları ile Kore’de görev yapan Türk askerlerinin fotoğrafları ekranlara yansıtıldı.

Kültür buluşmaları dünya barışına katkı sağlıyor…

İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ün ilk etkinliği olan Türkiye - Kore Geleneksel El Sanatları Sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde açıldı. Başkan Kadir Topbaş, Türkiye ile Güney Kore’nin dostluğunun asırlar öncesine dayandığını belirterek, serginin kendileri için mutluluk verici olduğunu söyledi. Kültürlerin insanlık tarihinin ortak dili olduğunu ve bu dile katkı sağlayacak her türlü girişime destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Ülkelerin kalkınmasında kültür çok önemli bir yer tutuyor. Bu durumun Birleşmiş Milletler tarafından bile gündeme alındığını belirtmek istiyorum. Farklı kültürlerin böyle ortamlarda biraraya gelmesi, dünya barışına da katkı sağlıyor. Böyle bir serginin İstanbul’da açılması bizler için büyük bir şans. İnsanlık için bu kadar öneme sahip kültür aktivitelerini her zaman desteklemeliyiz.” diye konuştu.

Tarihi değerler canlanıyor…

Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong da, iki ülke arasındaki dostluğa değinerek, “Tarih toplumlar için çok önemli. Burada, kardeş ülke Türkiye’de tarihi değerlerimizi canlandırıyoruz. Dünya barışına sağladığımız bu katkıdan dolayı çok mutluyuz.” dedi. Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı. Başkan Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş’a Güney Kore’nin geleneksel kıyafeti giydirildi. Daha sonra da Kore Çay Sanatı temsili gösterimi yapıldı.

İstanbul’da Kore rüzgarları esiyor…

Sergide, Kore kültürüne ait eski yazı, resim ve kıyafetlerinin yanı sıra İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi’nin 11 sanatçısına ait hat, ebru, minyatür ve tezhip eserleri de yer alıyor. Sergi, İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo’nun sona ereceği 22 Eylül’e kadar açık kalacak. Sergi, pazar hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Güney Kore’nin sesinden “Üsküdar’a Giderken”…

İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 etkinlikleri kapsamında Güney Kore’nin en önemli müzik gruplarından “GİL” Ayasofya Meydanı’nda konser verdi. Konseri Koreli ve Türk vatandaşlarla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, Güney Kore Gyeongsangbuk Valisi Kim Kwan Yong ve eşi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen de izledi. Güney Kore’nin yerel ezgilerinin çalındığı konserde, “Üsküdar’a Giderken” türküsü de Türk Saz Sanatçıları eşliğinde seslendirildi. Türkü izleyenlerden büyük alkış aldı.